И ОПЕРАЦИЈЕ ОЧИЈУ у Болници на Мишелуку: Некадашња КОВИД БОЛНИЦА све попуњенија
Клиника за офталмологију Универзитетског клиничког центра Војводине пресељена је у Болницу на Мишелуку, а како „Дневник” сазнаје у некадашњој Ковид болници ће пацијенти бити и оперисани.
Клиника је пресељена јер треба да се обнови зграда, а ускоро ће на Мишелук бити пресељени и пацијенти Клинике за ОРЛ и хирургију главе и врата.
Тренутно у Болници на Мишелуку налазе се Одељење за хемодијализу, Одсек за ментално здравље у заједници, Палијативна нега, Клиника за очне болести, као и радиолошка и лабораторијска дијагностика.
Пацијенти који су хитни случајеви и којима је потребна дежурна офталмолошка амбуланта, могу да дођу у болнички део Болнице на Мишелуку.
- Пацијенти се примају по уобичајеном протоколу, односно од 14 часова радним данима, а током 24 сата током викенда, уз упут надлежног офталмолога, педијатра или лекара опште праксе из надлежног дома здравља или опште болнице. Оперативни програм Клинике за офталмологију ће се спороводити у болници на Мишелуку – кажу за „Дневник” у УКЦВ.
Амбулантни рад Клинике за офталмологију остаје и даље у Поликлиници УКЦВ према уобичајеном распореду.
- У наредном периоду је планирано преселење Клинике за оториноларингологију и хирургију главе и врата у просторије болнице на Мишелуку, због реконструкције објекта – додају у УКЦВ.
У једном делу Болнице на Мишелуку налази се Центар за дијализу, који има 42 кревета, а у другом објекту су смештени Одсек за ментално здравље у заједници, као и тешки болесници у Центру за палијативну негу.
Спрат намењен палијативним болесницима опремљен је тако да учини што пријатнијим боравак у болници и пацијентима, али и члановима њихових породица. Директорка УКЦВ професорка др Едита Стокић недавно је рекла како у Центру за палијативну негу имају 50 лежајева за пацијенте, а у лечењу учествују и психолози и физијатри, те да имају мултидисциплинарни тим.
- Палијативно збрињавање није посебан вид лечења, већ поступак да се повећа квалитет живота пацијената и породице и да им се омогуће бољи услови. Палијативно збрињавање до сада нисмо имали, а у питању је најосетљивија популација, људи који болују од неизлечивих болести. Њихов став о животу се мења и зато им омогућавамо овакав амбијент и вид топлине – испричала је тада др Стокић и напоменула како су у питању онколошки болесници, али и сви други који болују од неизлечивих и хроничних болести.
Три ординације за индивидуалне терапије
На другом спрату објекта у којем је Центар за палијативну негу смештен је Одсек за ментално здравље у заједници, у који долазе пацијенти упућени од психијатара Клинике за психијатрију УКЦВ. То су људи којима није потребно болничко лечење, али им није довољан ни долазак у амбуланту.
- Имамо три ординације за индивидуалне терапије, као и простор за радне и групне терапије. То није само лечење, него и подршка у кризним ситуацијама – појаснила је др Стокић.
Овај део болнице опремљен је тако да подсећа на кућне услове, те има и трпезарију, као и дневни боравак. Поред болничких кревета су и фотеље које могу да користе чланови породице, а имају и ормане, као и комоде. Имају и бројна помагала за ходање и колица, а уколико стање пацијента захтева изолацију имају и два апартмана.
Омогућавањем палијативне неге тешких болесника, обезбеђује се бољи квалитет живота целе породице, а смештање пацијената у овај Центар иде преко Клинике за интерне болести УКЦВ. Др Стокић је тада појаснила да они сарађују са свим здравственим установама у Војводини, те и они могу да шаљу пацијенте, а боравак болесника није временски ограничен.
- За пацијенте који овде буду долазили биће организован санитетски транспорт и они ће долазити у пратњи лекара до болнице – напоменула је др Стокић.
Љ. Петровић
Фото: Ф. Бакић и С. Шушњевић