ХРВАТИ повлаче популарни лек против високог притиска ТРЕБА ЛИ И MИ ДА СЕ ЗАБРИНЕМО?
Хрватска агенција за лекове саопштила је да се са њиховог тржишта повлачи познати лек против високог притиска.
Реч је о леку “рамиприл мибе” 2,5мг таблете, произвођача Мибе Пхармацеутицалс. Повлачи се серија 115850 , и то из административних разлога. Наиме, утврђено је да је ова серија на полицама дуже од прописаних 18 месеци, па се лек повлачи из свих апотека. Како су објаснили у Агенцији, серија лека повлачи се јер може бити у промету најдуже 18 месеци после истека или укидања одобрења за стављање у промет, ако јој раније не истекне рок важења.
Повлачење наведене серије лека не односи се на квалитет, сигурност и ефикасност лека, па пацијенти лек могу да наставе да примењују до истека рока важења означеног на паковању.
На тржишту Хрватске у промету су доступни други лекови с истог дејства, фармацеутског облика и исте јачине других произвођача, па повлачење не угрожава редовно снабдевање тржишта.
“Болесници треба да се обрате своме доктору или апотекару у случају било каквих питања у вези тренутне терапије”, поручили су у Агенцији.
У Србији овог лека из фабрике овог произвођача нема на тржишту, па пацијенти немају разлога за бригу.
Овај лек против високог притиска и код нас је део уобичајене терапије, али се на листи налазе лекови других произвођача и под другим називима.
То су “амприл”, произвођача Крка из Новог Места, Словенија, “цораце”, произвођача Балканфарма, Бугарска и Актавис, Малта, “прилинда”, произвођача Хемофарм из Вршца, “тритаце”, произвођача Санофи, Италија, као и “виваце”, произвођача Балканфарма, Актавис и Здравље из Лесковца. Ниједан од ових лекова није проблематичан, и све кутије са датумима који су у року, могу се слободно користити.
Овај лек користи се у терапији хипертензије, пре свега као кардиоваскуларна превенција. Редовном употребом и одговарајућим дозирањем смањењује се кардиоваскуларни морбидитет и морталитета код пацијената са коронарном болести срца или можданим ударом или ако је у питању периферна васкуларна болест. Користи се и код пацијената са дијабетесом типа 2 и најмање једним кардиоваскуларним фактором ризика, као и код почетне и изражене гломеруларне дијабетесне нефропатије дефинисане појавом микроалбуминурије, као и код изражене гломеруларне недијабетесне нефропатије, дефинисане појавом макропротеинурије.
Овај лек користи се и као терапија симптоматске срчане инсуфицијенције, и то као секундарна превенција после акутног инфаркта миокарда. Његовом применом може се смањити морталитет у акутној фази инфаркта миокарда код пацијената са клиничким знацима срчане инсуфицијенције, када се примени у периоду дужем од 48 сати након акутног инфаркта миокарда
И. Радоичић