Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема "Дневника": Хра­ни­тељ­ство за ста­ри­је тек у по­во­ју

11.10.2017. 10:27 10:33
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Бри­гу о ста­ри­ма у Ср­би­ји, ка­да је то по­треб­но, пр­вен­стве­но пре­у­зи­ма по­ро­ди­ца, а ка­да то ни­је мо­гу­ће, ста­ри се збри­ња­ва­ју кроз си­стем за­кон­ских ре­ше­ња, пре­ко ин­тин­ту­ци­о­нал­них и ва­ни­сти­ту­ци­о­нал­них об­ли­ка за­шти­те. Ме­ђу­тим, по­сто­је ве­ли­ке раз­ли­ке у раз­ви­је­но­сти ових услу­га из­ме­ђу ло­кал­них за­јед­ни­ца, те су од­ра­слим осо­ба­ма с ин­ва­ли­ди­те­том и ста­ри­ма по­не­кад до­ступ­не је­ди­но услу­ге ко­је се пру­жа­ју на ре­пу­блич­ком ни­воу.

Пре­ма по­да­ци­ма ко­ји­ма рас­по­ла­же Цен­тар за по­ро­дич­ни сме­штај и усво­је­ње Но­ви Сад, на те­ри­то­ри­ји Ју­жно­бач­ког, Срем­ског и Сред­њо­ба­нат­ског управ­ног окру­га, у 65 по­ро­ди­ца ко­је се ба­ве хра­ни­тељ­ством за од­ра­сла и ста­ри­ја ли­ца, сме­ште­но је 77 ко­ри­сни­ка. Као и ка­да су у пи­та­њу де­ца, Цен­тар за по­ро­дич­ни сме­штај и усво­је­ње Но­ви Сад, ра­ди на раз­ви­ја­њу ове услу­ге. Не­дав­но је у Но­вом Са­ду одр­жан рад­ни са­ста­нак са ди­рек­то­ри­ма и струч­ним рад­ни­ци­ма цен­та­ра за со­ци­јал­ни рад с те­ри­то­ри­је Сред­њо­ба­нат­ског, Срем­ског и Ју­жно­бач­ког управ­ног окру­га, на ко­јем је пре­зен­то­ван про­грам при­пре­ме пру­жа­ла­ца услу­ге по­ро­дич­ног сме­штај од­ра­слих и ста­рих.

„ То је услу­га ко­ја ни­је у пот­пу­но­сти раз­ви­је­на, али на­ла­зи сво­је ме­сто и при­ме­њу­је се у прак­си. На­ше на­сто­ја­ње је да из до­ме­на оно­га што је на­ма бли­ско ра­ди­мо при­пре­му кан­ди­да­та за ба­вље­ње хра­ни­тељ­ством и да да­мо до­при­нос раз­во­ју те услу­ге“,  ка­же са­вет­ни­ца за хра­ни­тељ­ство Цен­тра за по­ро­дич­ни сме­штај и усво­је­ње Но­ви Сад Алек­сан­дра Сте­па­нов и на­по­ми­ње да не по­сто­је под­за­кон­ска ак­та ко­је се од­но­се на уре­ђе­ње ове обла­сти.

Као и ка­да су де­ца у пи­та­њу, и за овај вид хра­ни­тељ­ства наш за­кон на­ла­же, као са­став­ни део про­це­не по­доб­но­сти кан­ди­да­та за ба­вље­ње хра­ин­тељ­ством, и про­ла­зак кроз про­грам при­пре­ме и обу­ке. По ре­чи­ма Алек­сан­дре Сте­па­нов, про­грам је вр­ло ине­трак­ти­ван и пру­жа­о­ци­ма услу­га да­ја чи­тав низ ин­фор­ма­ци­ја.

„ По­шли смо од по­тре­ба ко­ри­сни­ка, а на­сто­ја­ње нам је да уна­пре­ди­мо зна­ња и ве­шти­не пру­жа­ла­ца услу­га и да осна­жи­мо про­фе­си­о­нал­це у со­ци­јал­ној за­шти­ти ка­ко би при­ме­њи­ва­ли тај про­грам. Он је на­ме­њен по­ди­за­њу њи­хо­вих ком­пе­тен­ци­ја, од­но­сно, ова­ла­да­ва­њу од­ре­ђе­ним зна­њи­ма и ве­шти­на­ма, ка­ко би мо­гли да пру­же аде­кват­ну бри­гу о ко­ри­сни­ци­ма. Пр­вим де­лом про­гра­ма су об­у­хва­ће­на оп­шта зна­ња ко­ја пру­жа­о­ци услу­ге мо­ра­ју да има­ју, ме­ђу ко­ји­ма су и она о њи­хо­вим пра­ви­ма и ду­жно­сти­ма, о по­тре­ба­ма ове осе­тљи­ве ка­те­го­ри­је и њи­хо­вим пра­ви­ма ко­ја су за­кон­ски ре­гу­ли­са­на. Дру­ги сег­мент од­но­си се на спе­ци­фич­на зна­ња и ве­шти­не ка­да су у пи­та­њу ко­ри­сни­ци – од­ра­сли и ста­ри. Ту смо из­дво­ји­ли те­ме као што су ко­му­ни­ка­ци­ја, ко­ја је пред­у­слов пре­по­зна­ва­ња по­тре­ба ко­ри­сни­ка и њи­хо­вог аде­кват­ног за­до­во­ље­ња, на за­до­во­ље­ње здрав­стве­них по­тре­ба као и прин­цип ин­ди­ви­ду­а­ли­зо­ва­ног при­сту­па у ра­ду са сва­ким ко­ри­сни­ком. Бит­не ства­ри о ко­ји­ма се во­ди ра­чу­на за ову по­пу­ла­ци­ју ко­ри­сни­ка су гу­би­ци у функ­ци­о­нал­ним спо­соб­но­сти­ма и гу­би­ци у со­ци­јал­ним од­но­си­ма ко­ји мо­гу да бу­ду је­дан од раз­ло­га не­ког од иза­зов­них пон­ша­ња ко­ри­сни­ка, ста­ри­јих осо­ба. Та­ква по­на­ша­ња се мо­гу ја­вља­ти због опа­да­ња функ­ци­о­нал­ни­их спо­соб­но­сти, као и ка­да је при­сут­но опа­да­ње ког­ни­тив­ног функ­ци­о­ни­са­ња. Би­ло нам је ва­жно да осна­жи­мо пру­жа­о­ца услу­га у то­ме да пре­по­зна­ју шта су узро­ци тих кон­крет­них по­на­ша­ња и да овла­да­ју тех­ни­ка­ма но­ше­ња с овим иза­зо­ви­ма.“

Део про­гра­ма од­но­си се на пре­вен­ци­ју со­ци­јал­не изо­ла­ци­је, што зна­чи омо­гу­ћа­ва­ње ду­жег и што бо­љег укљу­чи­ва­ња ко­ри­сни­ка услу­ге у жи­вот за­јед­ни­це, као пред­у­сло­ву очу­ва­ња њи­хо­вих ка­па­ци­те­та. Да­кле, упу­ћи­ва­ње на са­др­жај­ни­ји жи­вот у за­јед­ни­ци.


Хра­ни­те­љи бри­ну о не­по­крет­ни­ма

По­ро­дич­ни сме­штај за од­ра­сла и ста­ра ли­ца је услу­га со­ци­јал­не за­шти­те и вид збри­ња­ва­ња осо­ба ко­је ни­су у мо­гућ­но­сти да са­мо­стал­но во­де бри­гу о се­би, а не­ма­ју ни­ко­га ко би пре­у­зео бри­гу о њи­ма. Ова услу­га има за циљ да одр­жи или уна­пре­ди ква­ли­тет жи­во­та од­ра­слих и ста­рих и те­ме­љи се на на­че­ли­ма ко­ја про­кла­му­је За­кон о со­ци­јал­ној за­шти­ти.


„ Тре­ћи сег­мент овог про­гра­ма од­но­си се на пра­ће­ње ква­ли­те­та услу­ге. На­по­ми­њем, стан­дар­ди­за­ци­ја за услу­гу ни­је из­вр­ше­на, али по­ла­зе­ћи од по­тре­ба и оно­га што ми мо­же­мо из на­ших по­зи­ци­ја, гле­да­ли смо да раз­ви­је­мо и не­ка­кев ма­ле ин­стру­мен­те ко­ји­ма ће­мо обез­бе­ди­ти и ква­ли­те­те­ни­је пра­ће­ње пру­жа­ња услу­га“, ка­же Сте­па­нов и ис­ти­че да на­док­на­да не сме да бу­де до­ми­на­тан мо­тив пру­жа­о­цу услу­га. „То је зах­тев­на ху­ма­на по­зи­ци­ја ко­ја но­си пу­но од­го­вор­но­сти, и ако је до­ми­нан­тан но­вац, то не­ће ис­пу­ни­ти њи­хо­ва оче­ки­ва­ња.“

По ње­ним ре­чи­ма, циљ је да по­ро­ди­це ко­је ће се ба­ви­ти хра­ни­тељ­ством, по све­му бу­ду слич­не про­сеч­ној по­ро­ди­ци.

В.Цр­њан­ски

Пише:
Пошаљите коментар
Удружење зове пензионере по здравствене књижице

Удружење зове пензионере по здравствене књижице

19.08.2017. 13:33 13:34