ХОРМОНСКА КОНТРАЦЕПЦИЈА може да повећа ризик од ТУМОРА НА МОЗГУ
Истраживање Француске националне агенције за лекове и безбедност здравствених производа показало је да коришћење хормонских контрацептивних пилула повећава ризик од тумора на мозгу.
Научници су открили да је продужена употреба одређених гестагенских лекова повезана са већим ризиком од менингеома, који су обично бенигни тумори, а формирају се у ткивима око мозга, преноси Гардијан.
Иако је ризик већи код жена које су хормонску контрацепцију узимале дуже од годину дана, један од стручњака је напоменуо да је ризик ипак изузетно мали. Гестагени су слични природном хормону прогестерону, користе се као контрацепција, за гинеколошка стања као што су ендометриоза и синдром полицистичних јајника, али и као хормонска замена у менопаузи.
Већина менингеома обично није канцерогена и расте споро, али често је потребно хируршко уклањање због притиска који могу да врше на мозак. Тумори су ретко опасни по живот, али операција ипак у неким случајевима може да оштети мождане структуре у близини тумора.
Две оралне пилуле, медрогестон и промегестон, биле су повезане са 4,1 односно 2,7 пута већим ризиком од менингиома, а медроксипрогестерон ацетат, контрацептивна ињекција која се продаје под називом Депо-Провера, била је повезана са 5,6 пута већим ризиком, открива истраживање.
Будући да је студија опсервацијска, не може дефинитивно да се докаже да хормони узрокују туморе, а није пронађен вишак ризика за прогестерон, дидрогестерон или широко коришћене хормонске интраутерине системе.
- Свесни смо овог потенцијалног ризика повезаног са дуготрајном употребом гестагена и, у сарадњи са регулаторним агенцијама, у процесу смо ажурирања етикета производа и летака са информацијама о пацијентима са одговарајућим текстом - саопштила је компанија Фајзер, произвођач Депо-Провере.
Истраживачи такође позивају на додатне студије о безбедности хормона, посебно медроксипрогестерон ацетата за ињекције. Ове ињекције се ретко користе у Европи, али их прима 74 милиона жена широм света, што значи да би „број приписаних менингеома могао бити потенцијално висок”, упозоравају научници.
На основу регистара података о канцеру у Уједињеном Краљевству, очекује се да ће око четири од хиљаду 30-годишњих жена развити менингеом до 80. године. Ако употреба медроксипрогестерон ацетата дуже од годину дана повећава ризик око пет пута, ова студија сугерише да би се та цифра повећала на 20 од хиљаду жена. Доктор Пол Фарао, који није био укључен у студију, с друге стране, тврди да нема доказа да су жене које користе контрацептивне пилуле у ризику од менингеома, као и да Депо-Провера и сличне методе превенције трудноће имају више добробити него ризика.
Припремила Љубица Петровић