Градоначелник Стеван Бакић присуствовао обележавању 50. годишњице постојања Грађевинског факултета у Суботици

Свечаном академијом у Великој већници Градске куће данас је Грађевински факултет у Суботици обележио пола века постојања.
1
Фото: Printscreen/Instagram/Stevan.Bakic

Свечаности је присуствовао и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, обраћајући се присутнима, рекао да је грађевинарство старо колико и људски род, да су током историје настајале и нестајале цивилизације, али су остајали видљиви трагови њиховог постојања, чудесне пирамиде, велелепни грчки храмови, Кинески зид, мостови који спајају, и да свака  саграђена грађевина  има неку своју причу. 

„Пре нешто више од пола века започела је на овом подручју још једна прича која, страницу по страницу, прераста у озбиљан роман о ширењу знања, стручности и упорности. То је прича која се развијала и развија се кроз време и чији смо део данас и сви ми.  То је прича о вашем и нашем Грађевинском факултету, који је за пола века свог постојања, изнедрио велики број образованих кадрова од којих се неки данас налазе на одговорним фукцијама Републике Србије, покрајине и града Суботице“, казао је Бакић.

Додао је да је велики број успешних суботичких привредника поникао са Грађевинског факултета, и да они данас својим знањем и својим искуством креирају амбијент достојан овога града. 

„Сведоци смо и снажне подршке државе Србије убрзаном развоју нових технологиха и чудесним резултатима које чине спој науке и привреде. Тај спој видљив је и на овом факултету, и одвија се у сва смера: запослени на факултету су увек спремни да одговоре на захтеве привреде решавајући конкретне проблеме из праксе, али и да понуде привреди нешто ново што ће довести до проналажења неких оптималних и рационалних решења“, истакао је градоначелник Бакић.

Можете бити поносни, подвукао је, не само на своје професоре, него и на своје студенте који својим активностима шире границе настојећи да промовишу ову реномирану установу на сваком кораку. 

„Навешћу сам пример Грађевинијаде, манифестације која окупља студенте грађевинарства и геодезије са простора бивше Југославије. Грађевински факултет Суботица је био домаћин Грађевинијаде 2022. која се одржавала на Палићу и окупила је преко хиљаду учесника из земље и региона“, подсетио је Бакић.

Фото: Printscreen/Instagram/Stevan.Bakic

За 50 година постојања у склопу Универзитета у Новом Саду, Грађевински факултет Суботица је израстао у савремену образовно-научну институцију, са наставом на српском и делом на мађарском језику, нагласио је он и додао да је сарадња Грађевинског факултета са другим факултетима, институтима и грађевинском оперативом, али и локалном самоуправом и привредом, на  ввисоком новоу.

„Простора за напредак увек има, и зато ћу овом приликом да укажем да су врата Градске управе и моја лично за вас увек широм отворена. Данас, када прослављате један овако значајан јубилеј, 50 година свог постојања, моја порука цењеним професрима је да овим младим људима отворе видике и пренесу знање јер градити и стварати највећа је моћ, а младима желим да поручим: научите како да саградите зграду, пројектујете аутопут или дизајнирате мост, који ће служити људима у времену које је  пред нама. Учините сјајну ствар за себе али и свој град и своју државу: стекните знање како да креирате и реализујете пројекте као најзанимљивију игру, и оставите иза себе професионално наслеђе које ће користити генерације још дуго после вас“, закључио је градоначелник Стеван Бакић. 

Присутне представнике  универзитета из Србије и иностранства, представнике Владе Србије, градоначелника Суботице и остале госте на овој свечаности најпре је поздравио декан Грађевинског факултета проф. др Милан Трифковић који је након кратког подсећања на историјат ове високошколске установе истакао да  са данашњим даном Грађевински факултет у Суботици бележи 2395 студената који су дипломирали, 692 мастера и 22 доктора наука.  

„Ово је време када је продор науке, технологије и технолошких остварења тотално променио сваку пору нашег друштва, тако је ушао и у грађевину и геодезију. Трудимо се да одговоримо захтевима друштва и друштвене заједнице, да прилагођавамо наше планове и програме новом тренду и да  пратимо савремене технологије и савремене инструменте“, рекао је проф. др Милан Трифковић.

Фото: Printscreen/Instagram/Stevan.Bakic

Честитајући јубилеј Грађевинском факултену, на свечаној академији, пригодним говорима, бројним уваженим званицама и гостима, обратили су се и ректор Универзитета у Новом Саду проф. Др Дејан Мадић, државна секретарака у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Емеше Лалић Урбан, и државна секретарка у Министарству просвете  проф. др Маријана Дукић Мијатовић.

Осим свечане академије и обележавања 50 година постојања и рада Грађевински факултет у Суботици је такође 25. и 26. априла домаћин традиционалне девете по реду Међународне конференције „Савремена достигнућа у грађевинарству 2024“, која је и ове  године окупила академску заједницу и водеће представнике грађевинске струке с циљем да се резимирају досадашњи резултати и достигнућа у овој области.

Информер

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести