ГОРИ ЦЕЛА ЕВРОПА Ужасне врућине, а биће још горе ШТА ЧЕКА БАЛКАН И СРБИЈУ
Рекордни топлотни талас и даље траје у недељу у свету, од Европе до Кине и Сједињених Држава, присиљавајући власти на предузимање драстичних мера како би се носиле са врућинама и новим пожарима, знаковима глобалног загревања.
Италија од севера до југа пролази кроз топлотни талас са историјским температурним рекордима који се очекују следећих дана, пише АФП.
У недељу је за 16 градова оглашен црвени аларм широм земље, а очекује се да ће температуре досећи 36-37°Ц од Рима до Болоње и пре врхунца топлотни таласа почетком следеће недеље, преноси "Јутарњи лист".
- То је пећ. Не можемо предуго да останем на истом месту - рекла је АФП-у у суботу Вероника Ниедерлови (16), чешка туристкиња која је дошла у посету Риму.
"Ужасне" врућине у Италији, а биће још горе
Италијанска влада саветовала је свима који се налазе у подручјима обухваћеним црвеним алармима да избегавају директни боравак на отвореном средином дана, те да воде посебну бригу о старијим и рањивим особама. Према "Ил Месађеру", двојица фудбалера аматера старости 48 и 51 године умрла су у петак увече након што им је позлило, вероватно због врућине, током утакмица на југу земље.
Италијански метеоролошки завод страхује од "најинтензивнијег топлотни таласа лета, али и једног од најинтензивнијих свих времена".
Ни север полуострва не би требало да буде поштеђен од 38°Ц, колико се очекује у уторак у Милану. Масимо Борџија који ради на киоску у Риму, продавао је новине испред објекта јер је унутра претопло.
- Никада нисам искусио овакву врућину, то није нормално. Имали смо јаке кише у јуну и онда је одједном било 40 степени. Сада кажу да ће следећа недеља бити још гора - рекао је он.
Кевин Косентино који ради у популарном бару рекао је врућина чини купце нервознима и да је тешко радити.
- Ово је ужасно - рекао је он.
У Баварској готово 39 степени
У Немачкој су највише температуре у суботу измерене у баварском месту Мехрендорф-Клајнсебах (38,8 степени). У Берлину је забележено 35, а у Минхену 34 степени.
У Француској је министар пољопривреде у суботу био на мети жестоких критика јер је уверавао да су температуре "прилично нормалне за лето". Реаговале су утицајне личности, попут стручњака за агроклиматологију Сержа Закеа.
"Кад ће наши политичари да схвате и прихвате изазове климатских промена?", пожалио се на "Твитеру".
Јун је био други најтоплији месец од почетке мерења у Француској, где је неколико департмана од уторка стављено под наранџасти аларм због топлотног таласа.
Затворен Акропољ
Грчка такође пати због топлотног таласа због чега су власти биле присиљене да затворе Акропољ током најтоплијих сати у недељу, трећи дан заредом, када су температуре у земљи досезале преко 41°Ц.
Температуре су у суботу премашиле 40 степени на 87 мерних станица, пренела је АНА.
Екипе Црвеног крста распоређене у подножју Акропоља како би помогле туристима интервенисале су "десетинама пута" како би спасиле посетиоце задњих дана.
У Шпанији нови талас, температуре иду преко 42
У Шпанији се очекује нови талас врућине између понедељка и среде након кратког предаха овог викенда на крају недеље у којој су температуре премашиле 40°Ц у Андалузији на југу земље, као и на Канарским острвима, преноси "Јутарњи лист".
"Нови талас биће кратак, али интензиван: требало би да пређемо 42 степени", написала је Метеоролошка агенција (Аемет) на "Твитеру".
У Мароку и до 47°Ц
Северна Африка такође је погођена.
У Мароку се нови топлотни талас најављује до уторка, са температурама које ће варирати између 37 и 47°Ц у неколико покрајина, према Главној управи за метеорологију (ДГМ).
И Азија се пржи на 40°Ц
У Азији, неколико покрајина у јужној и југоисточној Кини доживеће високе температуре за викенд, које ће досезати 35 до 40 Ц, према Средишњем метеоролошком опсерваторију. Понегде на северозападу у неким би градовима температура могла да пређе и 40°Ц.
У Јапану су власти позвале становништво на опрез јер се очекује да ће температуре у недељу и понедељак на истоку земље досећи 39°Ц.
Опасно високе температуре у САД
Југ САД пржи се на врућини: десетине милиона Американаца од Калифорније до Тексаса трпели су опасно високе температуре за које се очекује да ће досегнути врхунац за викенд.
У Финиксу у Аризони у суботу је забележено скоро 44°Ц, а метеоролози очекују да жива досегне 46. У калифорнијској Долини смрти, једном од најтоплијих места на Земљи, у недељу се очекују нови температурни врхунци, можда и до 54°Ц, након што је у суботу у подне забележено 48 степени.
На југу државе амерички се ватрогасци од петка боре са неколико врло жестоких пожара који су похарали више од 1214 хектара и довели до евакуације становништва. У Јордану, погођеном таласом који је премашио 40°Ц у неким регијама, хитне службе боре се са шумским пожарима.
Најтоплији јун на глобалном нивоу
На глобалном нивоу месец јун био је најтоплији измерен, показују европски Коперник, те НАСА и НОАА. Потом је прва пуна недеља јула била најтоплија икад забележена, према прелиминарним подацима Светске метеоролошке организације (СМО).
Емисије гасова стаклене баште повећавају снагу, трајање и брзину понављања топлотних таласа, кажу стручњаци. Врућина је један од најсмртоноснијих временских догађаја, рекао је СМО.
Прошлог лета само у Европи су високе температуре узроковале више од 60.000 смртних случајева, показало је недавно истраживање.
Нема попуштања у јужној Европи
Јужна Европа наставиће да се зноји следеће недеље јер интензиван топлотни талас не показује знакове попуштања, пише BBC.
- Температуре ће досегнути врхунац између 19. и 23. јула - не само у Италији него и у Грчкој, Турској и на Балкану. Неколико локалних топлотних рекорда унутар тих подручја могло би бити оборено током тих дана - рекао је италијански метеоролог и стручњак за климу Ђулио Бети.
Европски топлотни талас прошириће се на Балкан касније следеће недеље - иако неколико земаља, попут Србије и Мађарске, већ има дневне температуре које се крећу око 35Ц.
Раздобља интензивних врућина због глобалног загревања су све чешћа, интензивнија и дужа.
- Топлотни таласи јачају сваке године у броју и интензитету... и они су међу најопипљивијим, евидентним, документованим и јасно видљивим знаковима климатских промена. Европска лета постала су пуно, пуно топлија последњих година... Оно што би требало да нас брине је то што лета без интензивних и дуготрајних топлотних таласа једноставно више не постоје. "Нормална" лета постала су реткост - рекао је Бети.
(Pink.rs)