ГОДИШЊА КОНФЕРЕНЦИЈА ЕВРОПСКОГ ИНСТИТУТА ЗА ШУМАРСТВО ОДРЖАВА СЕ У НОВОМ САДУ Шуме су природни ветрозаштитни појасеви
Тродневна годишња конференција Европског института за шумарство ове године одржава се у Новом Саду.
Тим поводом је јуче у згради Ректората одржана Скупштина поменутог института, у оквиру које су донете одлуке о раду института, док ће данас бити одржан научни семинар на тему „Европске шуме и наука о шумама: транзиција у будућност”. По речима в.д. директора Европског института за шумарство Роберта Мавсара, баш у нашем граду прославиће и 30 година од оснивања Европског шумарског института.
– На истраживачкој конференцији фокус је на приоритетним истраживањима у области шумарства у наредних 15 година – изјавио је Мавсар. – Први пут смо у југоисточном делу Европе и драго ми је и важно је што баш у Новом Саду обележавамо три деценије нашег рада. Нови Сад је окружен пољопривредом, а шуме изостају, што је, са једне стране, почетак за нова улагања у креирању пејзажа са већим процентом покривености површине дрвећем. На тај начин се добијају природни вретрозаштитни појасеви, који могу превенирати последице временских непогода, какве су биле и олује које су вас погодиле у јулу.
Он каже да Европски институт за шумарство броји 130 чланица, углавном унивезитета и института који се баве шумама. Но, међу њима су и друге институције које су од значаја за истраживање у тој области. Директор Института за низијско шумарство и животну средину проф. др Саша Орловић казао је да су као коорганизатори конференције 2021. године добили задужење за њену организацију, па самим тим и реализацију.
– Омогућили смо да се на једном месту окупе водећи научници у шумарству из Европе, али и целог света – истакао је Орловић, додавши да је од посебног значаја што се конференција одржава у нашем граду, јер је Нови Сад добио признање као Европски град шума, које носи од марта ове године до наредног марта. – Тема којом ћемо се водити на конференције се тиче будућности шумарства и његовом истраживања у Европи. Тако водећи истраживачи треба да се договоре и дефинишу даље стратешке правце развоја како науке, тако и струке, нарочито због климатских промена.
У поподневним часовима, млади истраживачи су имали прилике да презентују идеје и сам концепт „Агрофорест”. То је одржива комбинација шуме и пољопривреде. У петак, 22. септембра ће сви учеснициићи на излет у аутохтоне храстове шуме.
Конференција се организује у сарадњи са Институтом за низијско шумарство и животну средину, Градом Новим Садом, ЈП „Војводинашуме”, Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за шуме. Организацију су помогли и Покрајински завод за заштиту природе, Јавно предузеће шумарства „Србијашуме” и Национални парк „Фрушка гора”.
И. Бакмаз