GODIŠNJA KONFERENCIJA EVROPSKOG INSTITUTA ZA ŠUMARSTVO ODRŽAVA SE U NOVOM SADU Šume su prirodni vetrozaštitni pojasevi
Trodnevna godišnja konferencija Evropskog instituta za šumarstvo ove godine održava se u Novom Sadu.
Tim povodom je juče u zgradi Rektorata održana Skupština pomenutog instituta, u okviru koje su donete odluke o radu instituta, dok će danas biti održan naučni seminar na temu „Evropske šume i nauka o šumama: tranzicija u budućnost”. Po rečima v.d. direktora Evropskog instituta za šumarstvo Roberta Mavsara, baš u našem gradu proslaviće i 30 godina od osnivanja Evropskog šumarskog instituta.
– Na istraživačkoj konferenciji fokus je na prioritetnim istraživanjima u oblasti šumarstva u narednih 15 godina – izjavio je Mavsar. – Prvi put smo u jugoistočnom delu Evrope i drago mi je i važno je što baš u Novom Sadu obeležavamo tri decenije našeg rada. Novi Sad je okružen poljoprivredom, a šume izostaju, što je, sa jedne strane, početak za nova ulaganja u kreiranju pejzaža sa većim procentom pokrivenosti površine drvećem. Na taj način se dobijaju prirodni vretrozaštitni pojasevi, koji mogu prevenirati posledice vremenskih nepogoda, kakve su bile i oluje koje su vas pogodile u julu.
On kaže da Evropski institut za šumarstvo broji 130 članica, uglavnom univeziteta i instituta koji se bave šumama. No, među njima su i druge institucije koje su od značaja za istraživanje u toj oblasti. Direktor Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu prof. dr Saša Orlović kazao je da su kao koorganizatori konferencije 2021. godine dobili zaduženje za njenu organizaciju, pa samim tim i realizaciju.
– Omogućili smo da se na jednom mestu okupe vodeći naučnici u šumarstvu iz Evrope, ali i celog sveta – istakao je Orlović, dodavši da je od posebnog značaja što se konferencija održava u našem gradu, jer je Novi Sad dobio priznanje kao Evropski grad šuma, koje nosi od marta ove godine do narednog marta. – Tema kojom ćemo se voditi na konferencije se tiče budućnosti šumarstva i njegovom istraživanja u Evropi. Tako vodeći istraživači treba da se dogovore i definišu dalje strateške pravce razvoja kako nauke, tako i struke, naročito zbog klimatskih promena.
U popodnevnim časovima, mladi istraživači su imali prilike da prezentuju ideje i sam koncept „Agroforest”. To je održiva kombinacija šume i poljoprivrede. U petak, 22. septembra će svi učesniciići na izlet u autohtone hrastove šume.
Konferencija se organizuje u saradnji sa Institutom za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu, Gradom Novim Sadom, JP „Vojvodinašume”, Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za šume. Organizaciju su pomogli i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Javno preduzeće šumarstva „Srbijašume” i Nacionalni park „Fruška gora”.
I. Bakmaz