НА ФИЛОЗОФСКОМ ФАКУЛТЕТУ У НОВОМ САДУ Психологија и енглески најтраженији међу бруцошима, МАЊАК интересовања за српски језик
Филозофски факултет у Новом Саду забележио је у јунском уписном року 1.002 пријаве потенцијалних бруцоша, за које ове године има укупно 1.015 места.
Иако је било предвиђено 544 буџетских, на 15 студијских програма накнадно је проширена листа оних који ће се школовати о трошку државе.
Основне академске студије енглеског језика и књижевности, које су годинама веома тражене, могло је уписати 80 најбоље рангираних кандидата, а своју срећу окушало је 112, док је за програм са другом страном филологијом конкурисало 47 свршених матураната, седам више него што примају. Традиционално најпопуларнија психологија имала је највећу навалу, па се тако за 80 расположивих места борило 325 потенцијалних студената. Одличан одзив био је и за педагогију – 117, коју може студирати 75 бруцоша. Индекс више тражио се и за смер комуникологија и односи са јавношћу у односу 74 кандидата према 35 расположивих места. Уписну квоту попуниће очигледно и социјални рад (50), за који је пријемни испит полагало 57 особа, те журналистика (35) са 38 пријављених. За августовски уписни круг преостаће свакако историја, социологија, културологија и филозофија.
На модулу српски језик и књижевност, где је уписна квота 57, било је 26 кандидата, док је за српску књижевност и језик интересовање исказао 21 пријављени, мада има места за 67. Компаративна књижевност је нешто ближа жељеном броју бруцоша (20), будући да их је било 12 на списку за пријемни.
Они који нису успели у првобитној намери, другу шансу имају на следећим смеровима: немачки прима 60 бруцоша, а пријавило се 28, француски језик и књижевност са другим романским језиком и културом уписује 50, док је интересовање исказало 13, италијански ће имати једно упражњено место, а шпански 13, уколико сви пријављени кандидати остваре своје право на упис. Ту су и руски језик и књижевност са 16 бруцоша, а 33 места, те мађарски са пет кандидата и 25 места.
У овогодишњем јулском року није било ниједног заинтересованог за српски као нематерњи и страни језик и књижевност, словачки, румунски и русински.
С. М-ћ.