overcast clouds
12°C
03.11.2024.
Нови Сад
eur
117.017
usd
107.6315
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Фармацеути саветују БЕЗ ПУТНЕ АПОТЕКЕ НЕ КРЕТАТИ НА ОДМОР

15.07.2023. 11:08 11:11
Пише:
Фото: pixabay.com

Пре него што кренете на летовање, које се углавном планира месецима, обавезно је направити и листу лекова које би требало да понесете са собом.

О томе шта вам је неопходно, како да останете организовани и како да чувате ваше лекове, за „Дневник“ говори магистра фармације из Фармацеутске коморе Србије Милица Ђукановић.

Уколико желите угодан одмор и не желите да га проводите у хотелској соби или ординацији, јако је важно да добро спакујете своју путну апотеку. Поред ваше редовне терапије, увек је добро имати још понеки лек, који ће санирати потенцијални здравствени проблем на путовању.

„Дијареја је, нажалост, један од најчешћих здравствених проблема  који се јавља на путовању. Нећете уживати у свом одмору ако већину времена проводите у тоалету. Да бисте били сигурни да се то неће догодити, обавезно спакујте лекове за дијареју попут пробиотика. Препорука је да их пијете неколико дана пре путовања као и током целог одмора. Промена средине код великог броја људи може довести до проблема у пробави, осећаја надудости, тежине у стомаку и опстипације. Зато ћете можда желети да понесете и неки благ лаксатив. Затвор може бити једнако неугодан и досадан као и дијареја, па није лоше имати и то у својој путној апотеци„, саветује Ђукановић.

У путну апотеку би требало спаковати и лекове против мучнине, као и антихистаминике. Алергије можда не изгледају као велика ствар, али и те како могу да покваре одмор. Чак и ако никада раније нисте искусили било какву врсту алергије, добра је идеја да понесете ове лекове за сваки случај.

Поред редовне терапије, увек је добро имати још понеки лек, који ће санирати потенцијални здравствени проблем на путовању

„Иако није сезона грипа, обавезно спакујте све неопходне лекове који помажу код симптома прехладе, као што су: деконгестиви, лекови за кашаљ, грлобољу и антипиретици. Посебно је важно да ове лекове ставите у своју путну апотеку ако путујете са децом. Можда ћете желети да додате неколико паковања чаја да бисте ублажили упалу грла”, напомиње Ђукановић.

Добро је имати и аналгетике, односно лекове против болова. Није лоше понети ни креме које садрже кортикостероиде, који могу помоћи у ублажавању нелагодности и излечењу осипа. Ово је такође добар лек за уједе комараца. Антисептици ће спречити раст штетних микроорганизама, па би требало обавезно да их спакујете заједно са неколико стерилних компреса и фластерима. Користите их за чишћење посекотина или других повреда како не бисте завршили са инфекцијом.

„Путовања знају да буду непредвидива, а планови променљиви. Било би добро спаковати лекове за неколико додатних дана, у случају кашњења путовања.  Уколико сте у могућности, увек је боља идеја да лекове држите у оригиналном паковању. Спакујте лекове у ручну торбу, јер кофери се могу изгубити. Ово нарочито зна бити проблематично уколико летите авионом. Авио-компанија може да изгуби ваше пријављене торбе, а замена лекова када сте на одмору може бити проблематична. Зато је јако важно да ваша путна апотека остане уз вас”, препоручује Ђукановић.

Њен савет је да се користи дозатор за лекове. Наиме, лакше је запамтити када узимате лекове ако их узимате у исто време. Још је боље ако можете свој распоред узимања таблета да повежете са својом уобичајеном рутином. Међутим, на путовањима смо сви растерећени, можда се и превише опустимо. Ако искочите из своје рутине током путовања, лако се може десити да изгубите везу са активностима које вас подесећају да треба да узмете лек. Дозатор за лекове је одличан подсетник да ли сте тог дана узели лек и помаже вам да останете на правом путу.

Приликом путовања треба имати у виду да лекови одржавају своју ефикасност чувањем на сувом и хладном месту. Приликом летовања, они и те како могу бити изложени сунчевој светлости и влази. Чувајте лекове од сунца и топлоте на путовањима. Међутим, понекад лекови имају посебна правила. Нитроглицерин треба држати даље од топлоте и заштићеног од сунчеве светлости. Зато се нитроглицерин налази у тамним, стакленим бочицама. Држите лек у оригиналној бочици како не би изгубио своју ефикасност.

Инсулин, као и друге ињекције, треба чувати у фрижидеру да би одржали његову ефикасност до истека рока трајања. Након што се први пут употреби, инсулин се обично држи на собној температури. Важно је документовати датум прве употребе, јер се нови датум истека заснива на овом датуму. Инсулин се разграђује на топлоти, па уколико знате да ће бити изложен високим температурама (нпр. у колима) добра је идеја је да се спакује мали хладњак за преношење инсулина.


Несаница може да поквари летовање

„Уколико знате да ћете мењати временску зону, или иначе имате проблема са спавањем  у новом окружењу када путујете, онда питајте фармацеута за неко помоћно средство за спавање, за које вам није потребан рецепт. Несаница зна бити јако неугодна, па не дозволите да вам поквари расположење на одмору”, упозорава Ђукановић.


„Људи чешто занемарују инхалаторе када помисле на своје лекове. Важно је пратити када сте први пут употребили сваки инхалатор да бисте одредили његов датум истека. Поред тога, важно је пратити и колико доза је преостало, јер не желите да останете без своје пумпице за време одмора. Не смемо заборавити да хормонски вагинални прстенови или баријерне методе контроле рађања попут кондома могу постати мање ефикасни када су изложени екстремним температурама”, подсећа Ђукановић.

Можда ћете морати да чувате антибиотике у фрижидеру, јер ће у супротномизгубити ефикасност. Неки антибиотски сирупи морају да се чувају у фрижидеру, док код других то не мора бити случај. Уколико нисте сигурни, питајте свог фармацеута.

Уобичајена грешка коју људи праве је што претпостављају да им лекови не истичу или забораве када су први пут отворили бочицу. Лекови истичу. Штавише, ако су изложени топлоти, лекови истичу чак и брже од датума наведеног на бочици. Датуми истека инхалатора или бочица за вишеструку употребу обично зависе од датума када су први пут отворени и коришћени. Зато увек можете разговарати са фармацеутом ако имате конкретна питања о датумима истека”, истакла је Ђукановић и напоменула како је добро спакована путна апотека важан предуслов за угодно летовање, стога је важно да се са припремама почнете на време и спремно дочека летовање.

Љ. Петровић

Аутор:
Пошаљите коментар
КАКО ПРИПРЕМИТИ АУТОМОБИЛ ЗА ОДЛАЗАК НА МОРЕ: Ови корисни САВЕТИ ПРОФЕСИОНАЛАЦА учиниће ваше путовање безбрижним

КАКО ПРИПРЕМИТИ АУТОМОБИЛ ЗА ОДЛАЗАК НА МОРЕ: Ови корисни САВЕТИ ПРОФЕСИОНАЛАЦА учиниће ваше путовање безбрижним

27.06.2023. 12:25 17:06
Једно сасвим другачије путовање возом: Слаткиши, Деда Мраз, селфији...

Једно сасвим другачије путовање возом: Слаткиши, Деда Мраз, селфији...

30.12.2022. 20:37 20:41