Фабрици: Удружити снаге за напредак у области медија
БЕОГРАД: Шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици изјавио је данас да Влада Србије, ЕУ и ОЕБС треба да удруже снаге како би се начинио помак у медијској сфери, указујући да га је prеthodnih месеци било, будући да су, између осталог, попуњена упражњена места у Савету за штампу и РЕМ-у.
Фабрици је у дебати о медијима у резиденцији амбасаде Норвешке казао да је слобода медија кључна и да представља људско право.
“Ово је специфичан тренутак пред изборе. Слобода медија је важно начело и морамо сви да удружимо снаге како би остварили напредак. Европска унија ће наставити да прати напредак са становишта приступања Србије Европској унији како би се постарали да се земља креће у правом смеру”, рекао је Фабрици.
Он је додао да Србија има прилику да оствари виши ниво слободе медија и медијског окружења.
“Не знам да ли је ситуација била гора раније или није, али важно је усредсредити се на садашњи тренутак и окренути се будућности”, рекао је Фабрици.
Када је реч о медијској стратегији, он је казао да у њој постоје три главне области, прва се тиче изазова који се постављају пред новинарску професију, као што су статус, безбедност новинара и заштита извора, друга се тиче медијске концентрације, оглашавања, јавних набавки и рекламирања, а трећа се односи на регулаторна тела.
"Ова медијска стратегија на неки начин представља час за истину. Важна је прилика да се ухватимо у коштац с проблемима. За спровођење акционог плана је непоходан консензус”, рекао је Фабрици.
Амбасадор Норвешке у Србији Јорн Еуген Гјелстад поздравио је усвајање медијске стратегије за период 2020-2025. за коју је рекао да би требало да исправи недостатке. Он је оценио да би акциони план требало да обезбеди повољно окружење за медије и изразио наду да ће он бити усвојен пре лета.
“Желим да похвалим усвајање медијске стратегије. Сведоци смо почетка процеса реформе која има за циљ професионализацију медијске сцене у Србији. Знамо да је за то потребна политичка воља да се подрже и штите медији, њихова различитост и критичка улога”, рекао је амбасадор Норвешке.
Он је подсетио да је слободно и одговорно новинарство кљуцно за владавину права и демократски систем, јер је право грађана да примају плуралистичке информације.
“Кључно је да регулаторна агенција за електронске и штампане медије обезбеди фер услове за пословање медија без притисака, потребна је и већа независност управних одбора јавних сервиса. Такође, треба да ојача улога Савета за штампу, да се поштују њхове одлуке и препоруке”, рекао је Гјелстад.
Како је навео, постоји и потреба за транспарентношћу власништва и финансирања медија. Норвешки амбасадор је констатовао и да медији треба да обезбеде недискриминаторни приступ свима, нарочито у изборној кампањи.