Ево да ли ПОСЛОДАВАЦ може да вам ЗАМЕНИ УСКРС за ДРУГИ РАДНИ ДАН Дилеме више нема, правница за РАДНО ПРАВО све објаснила!
Ове године Први мај и Васкрс су практично спојени, што је идеална прилика за одмор. Наравно, за оне којима посао то дозвољава.
А шта каже закон о предстојећим нерадним данима и да ли су они добра воља послодавца или његова обавеза истраживала је новинарка Курира Теодора Борозан у разговору са Олгом Вучковић Кићановић, правницом за радно право.
Ипак, постоје и делатности када није могуће не радити у време празника.
Има делатности у којима мора да се ради, које не смеју да се прекину. То су ватрогаси, хитна помоћ, неке апотеке, полиција и то је уређено њиховим законом. Послодавац даје решење ко ради на празник и наравно то се адекватно награђује. Али ово друго што знам да желите да ме питате, то је у приватном сектору.
Ако вас тера послодавац да радите за државни празник, верски празник или уопште славу своју, то би требало да се надокнади са 110% зараде. И требало би то запослени да знају и да траже. Јер су казне велике. Казне иду за правно лице до 2 милиона, а за предузетника 500 хиљада. Тако да су то заиста велике казне, може да се позове инспекција, али ја увек саветујем, најлепше је да се договорите са својим послодавцем.
Каже да слободни дани заправо не постоје:
Слободни дани уопште не постоје. Имамо нерадне дане, годишњи одмор и боловање кад не радимо. Ти слободни дани су ствар договора послодавца и запосленог, али уопште не долази у обзир да вам замени нерадни дан, на пример, Ускрс, за други радни дан, на пример, следећи четвртак. То не може, то треба да се пријави инспекцијИ и кажем, никад нисам за тако радикалне потезе да се моментално пријавља инспекцији или тужи, али сам у сваком случају за то да се поразговара са послодавцем, а још више, да се направи једна солидарност међу запосленима.
Дневник/Курир