Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЕУ је највећи донатор Србији у обнови од последица поплава

25.04.2017. 17:16 17:23
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НИШ: Више од 36.000 пољопривредника погођених поплавама и другим елементарним непогодама добило је помоћ Европске уније од маја 2014. до данас, саопштено је данас из националног службеника ФАО за мониторинг, евалуацију и извештавање.

„Са више од 170 милиона евра, Европска унија је највећи донатор Србији у обнови од последица поплава. Заједничким радом и великим средствима, успели смо да вратимо живот тамо где су многи били без наде током поплава, тако је осим помоћи пољопривредницима, саграђено и обновљено више од 2.500 породичних кућа, помоћ је добило више од 1.170 привредника, а обновљене су бројне школе, болнице и вртићи", рекао је шеф III сектора операција у Делегацији Европске уније, Ричард Маша.



Он је додао да се сада ради и на помагању пројеката превенције поплава, кроз регулацију и реконструкцију речних корита и оспособљавање црпних станица, али и кроз санацију клизишта и обнову путне инфраструктуре. 



Како је речено на конференцији "Опоравак пољопривредне производње и јачања отпорности на природне непогоде" у Нишу, поводом обележавања завршетка пројекта ФАО за помоћ пољопривредницима поплављених подручја, у Србији је вредна 9,5 милиона евра.



Помоћ у виду пакета семенског материјала, ђубрива, сточне хране, садница воћа, пластеника и пољопривредних машина дошла је до најугроженијих домаћинстава са више од 140.000 људи. 



„Током 2014. године суочили смо се са катастрофалним елементарним непогодама, а Европска унија одмах је преко ФАО-а упутила помоћ за најрањивија пољопривредничка домаћинства. Уз помоћ ових поузданих партнера, успели смо да обновимо производњу“, рекао је државни секретар у министарству пољопривреде и заштите животне средине Жељко Радошевић.



Више од 36.000 пољопривредних домаћинстава, или око 140.000 људи из око хиљаду заједница, примило је по један пакет за опоравак пољопривредне производње, а више од хиљаду пољопривредника је обучено из адаптације пољопривредне производње на климатске промене.



Уз донацију ЕУ од 9,5 милиона евра из претприступних фондова ИПА 2012 и ИПА 2014, од септембра 2014. до априла 2017, преко ФАО-а континуирано је испоручено 2.915 тона семенског материјала, 7.848 тона минералног ђубрива и 3.152 тоне сточне хране, 2,4 милиона садница воћа, 952 пластеник, 1.456 грла стоке, 1.190 кошница и 542 комада пољопривредних машина (пумпи за наводњавање, мотокултиватора, тракторских прикључака и др.).



Активности за помоћ пољопривредницима који су претрпели штету подржали су ресорно Министарство пољопривреде и заштите животне средине, Канцеларија за управљање јавним улагањима, пољопривредне саветодавне и стручне службе, а кључни партнер биле су локалне самоуправе - 41 општина и град у западној, централној и источној Србији. 



Како би се учинили отпорнијим на будуће природне непогоде, током пројекта одржане су 42 обуке из адаптације производње на климатске промене за пољопривреднике, на теме ратарстава, воћарства, повртарства, сточарства, употребе механизације и управљања газдинства, које су држали стручњаци ФАО и на којима је било присутно 1.022 пољопривредника.



„Србија је одмах после поплава успоставила механизам за обнову, тако да је помоћ стизала правовремено у сва подручја у којима је било потребе. Као позитивна пракса, у подели помоћи најугроженијима, примењивано је и правило да жене имају благу предност“, рекао је помоћник директора Канцеларије за управљање јавним улагањима, Зоран Диздаревић.



Помоћ Европске уније поплављеним подручјима у Србији, финансира се кроз претприступне фондове ИПА 2012 и 2014. 



Ови фондови искоришћени су за градњу нових кућа, реконструкцију јавних зграда и инфраструктуре, приватних кућа и путева и економски и пољопривредни опоравак у општинама најугроженијим поплавама. 



Све активности спровеле су Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС), Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО), Арбеитер-Самаритер-Бунд (АСБ), Дански савет за избеглице (ДРЦ), Хелп-Хилфе зур Sеlbsthilfе е.В., Аустријска развојна агенција и Светска банка.

Пише:
Пошаљите коментар
Николић: Пратимо ситуацију, не очекују се поплаве

Николић: Пратимо ситуацију, не очекују се поплаве

20.04.2017. 08:58 08:59
Брз одговор у случају поплаве

Брз одговор у случају поплаве

21.02.2017. 18:36 13:52