Епидемиолог: Епидемија малих богиња у Србији - до марта
БЕОГРАД: Епидемија малих богиња у Србији вероватно ће трајати до марта, иако је то тешко предвидети јер ток епидемије и кретање морбила зависи од обухвата вакцинације, рекао је епидемиолог проф. др Зоран Радовановић.
За Радовановића је охрабрујуће што последњих седмица, како је приметио, све више родитеља доводи децу на вакцинацију што утиче на ток епидемије.
То је једна од најзаразнијих болести и ниво отпорности популације мора да буде изузетно висок, чак 95 одсто. Ми смо 1971. године увели вакцинацију, а 1996. смо увели две вакцине и године су вакцинисана деца пред полазак у школу, тако да су они који су рођени после 1990. године заштићени', рекао је епидемиолог за РТС.
Објаснио је да деца која имају имунолошке поремећаје, леукемију, акутне заразне болести или алергије не могу да се вакцинишу и да је једини начин да таква деца буду безбедна да окружење буде имуно.
Акумулирао се временом број невакцинисане деце, нарочито у урбаном срединама. Када гледамо статистику, Војводина има виши обухват, али изузетак је Нови Сад и није случајно што се тамо појавила епидемија, сматра Радовановић и додаје да је разумно “што здравствене власти прописују вакцинацију до 14 година и да би вакцинација старијих од 30 година била препоручљива у ванредној ситуацији”.
На констатацију да се у јавности уз MMR вакцину често везује појава аутизма, Радовановић наводи да се ради о једној о најштетнијих заблуда лансираних у медицини последњих деценија.
Ове две појаве немају апсолутно никаве везе осим што се времески подударају зато што у другој и трећој години родитељи обично уочавају да нешто није у реду с дететом и повезују то са вакцинацијом. Међутим, стручњаци могу да открију аутизам много пре првог рођендана, тврди епидемиолог.
Упитан да ли одговорност здравствених радника, посебно педијатара, у овом тренутку треба да буде већа, Радовановић каже да многи педијатри иду “линијом мањег отпора” и препоручују вакцину тек када дете прохода и проговори.
Озбиљне научне студије показују да су компликације, ма како биле ретке, најмање ако се вакцина даје између 12. и 15. месеца што је предвиђено нашим календаром. Ма како висока температура после вакцинације деловала узменимирујуће за родитеље, која се јавља код деце старије од 15 месеци, то је ништа у односу на болести од које умиру невакцинисани, наглашава епидемиолог.