Електромагнетни „хитац” приземљује дронове
Приликом овонедељен посете председника Србије Александра Вучића Хрвтаској, полиција је у Загребу, како је објављено, за његово обезбеђење користила и антидрон пушке.
Тако је обелодањено да наше комшије имају оружје за онепособљавање беспилотних летелица.
Да ће хрватски МУП набавити антидрон пушку дало се наслутити још летос када је расписан оглас за набавку такве врсте оружја. Конкретно, ради се о оружју чији је назив ХП 47 а произведено је циљано за намеру онеспособљавања УАВ уређаја.
Антидрон пушка користи се за онеспособљавање дронова, који у последње време за осигурања разних сусрета и догађања представљају све већи безбедносни проблем. Већина елитних полицијских састава у свету има ову опрему, а за њихову употребу имају и посебно оспособљене људе.
ХП 47 може да онеспособи дрон истог тренутка на удаљености од неколико километара. Након што му је ометен сигнал, у складу с безбедносном проценом, полиција одлучује хоће ли над њих преузети контролу или ће га спустити на неку сигурну локацију, што ће увек бити реалнија опција него само рушење дрона, поготово ако је затечен изнад неког јавног места и догађаја.
Чудо из „Калашњикова”
Концерн „Калашњиков” је на изложби „Армија 2017” у Подмосковљу први пут у Русији представио електромагнетно оружје против беспилотних летелица. Већ је почело тестирање пробних примерака у јединицама Росгвардије (Националне гарде РФ).
„То је радиомагнетни „топ” који блокира канале за управљање и пренос података дронова који се у свету најчешће користе. На њега је монтиран читав низ уметних електромагнетних и инфрацрвених блокова који блокирају канале ГСМ, ГПС, Глонас, Галилео...“, рекао је за „Руску реч„ Никита Хамитов, руководилац Одељења за специјалне пројекте „Зала Аеро Гроуп” - компаније која је у склопу концерна “Калашњиков”, конструисала ново оружје.
Сваки примерак ХП 47 Хрватску је коштао око 300.000 куна (37.500 евра) и немачког је произвођача. Тај модел је нешто масивнији од других антидрон пушака, па батерије носи у стражњем делу самог ометача који се наслања на раме оператера, као код сличних ручних противваздушних или противоклопних оруђа.
Дронови, врста беспилотне летелице, који с моу купити и на слободном тржишту, све више излазе из домена играчке и постају опсно “оружје”. Из године у годину расту им носивост и аутономија, сада је већ могуће да добар део своје мисије обављају аутономно према унапред задатим координатама. Поједине летелице су оспособљене чак и за ношење лаког стрељачког оружја или дроге, па ако доспеју у руке криминалној или терористичкој банди, могу бизи итекако велика безбедносна претња.
Набавка антидрон пушке одговор је полиције на појаву новог врсте беспилотних летелица које су постале све доступније и представљају итекако безбедносни проблем.
Ово је оружје само један пример противдронске технологије која се у задње време развија. Такве сличне америчке пушке за ометање, као што је battеllе дроне дефендер, користе коалиционе снаге у Ираку како би онемогућивале ИСИЛ-ове квадкоптере који се користе за извиђања и нападе гранатама. овај амерички модел антене ометача интегрише у начелни облик јуришне пушке, а напајање носи у лаганом руксаку.
Међутим, Кина је отишла и корак даље, па на тржишту већ нуди и ласерске топове монтирање на камионима – “гуард” за ниже висине, и јаки “силент хантер”, који помоћу ласера уништава копнене и вођене циљеве на удаљености до четири километрам, док је на мањим удаљеностима опасан чак и за лако оклопљена возила.
Милан Бозокин