Две јавне гараже у оквиру комплекса Института у Сремској Каменици
Управа за капитална улагања АП Војводине недавно је расписала тендер за прибављање пројектно-техничке документације за изградњу јавне гараже у оквиру комплекса Института у Сремској Каменици.
Планском документацијом гаража је предвиђена између Институтског пута и Улице мајора Тепића, а како се из пројектног задатка може приметити, планирана је вишеспратница (2Су+П+2), уз могућност паркирања возила на крову, док ће колски улази бити са Институтског пута.
Будући да ће гаража бити изграђена на територији парка, који је проглашен за Споменик природе и под јурисдикцијом је Завода за заштиту споменика природе Војводине, одабрани пројектанти ће техничку документацију морати да усагласе с условима надлежне институције.
„Од посебног је значаја изглед објекта, поготово фасада оријентисана ка прилазним путевима, којима се долази до самог комплекса Института. Пројектант мора да осмисли објекат у духу савремене архитектуре, применом савремених материјала и технолошких решења, имајући у виду да се налази у зони заштите Споменика природе, а у свему у складу и према условима издатих од стране имаоца јавних овлашћења”, наведено је у пројектном задатку.
Максимална зона изградње је око 3.200 метара квадратних, док је процењена бруто развијена површина објекта 13.000 квадрата, с тим да су могућа одступања, у зависности од примењених техничких решења и разраде пројекта.
Иако је Планском документацијом предвиђен објекат Су+П+2, узимајући у обзир конфигурацију терена, објашњено је да је могуће искористити разлику у висинама на парцели, те пројектовати две полуукопане подземне етаже. На тај начин би, како се очекује, био обезбеђен већи број паркинг места и ефикаснија искоришћеност локације.
Планирана јавна гаража спада у велике, па би, у складу с тим, требало предвидети оптималан број паркинга, од чега десет одсто мора бити за возила особа с инвалидитетом. Осим тога, део простора ће бити намењен за паркирње електричних и хибридних возила, што подразумева и инсталирање одговарајуће опреме за пуњење.
Понуде на тендер Управе за капитална улагања АП Војводине подносе се до 9. септембра, а након закључивања уговора, одабрани пројектанти ће техничку документацију, идејно решење, пројекат за грађевинску дозволу са техничком контролом и извођачки пројекат, морати да заврше за шест месеци, тачније 180 календарских дана.
Кружна раскрсница
Када је реч о саобраћајној инфраструктури, у плану је градња нових приступних саобраћајница, а, као највећу интервенцију на постојећој мрежи, урбанисти су издвојили градњу кружне раскрснице на централном делу платоа. Та раскрница биће вишенаменска, па је планирано да ту буде и окретница за возила јавног градског превоза, док ће на централном острву кружног тока бити простор за слетање мањих хеликоптера.
Подсећања ради, Планом детаљне регулације комплекса Института у Сремској Каменици, који је у мају био на јавном увиду, урбанисти су предвидели проширење капацитета те здравствене установе, односно реконструкцију и доградњу старих, као и изградњу нових објеката. Процењено је да би болнички капацитет могао да се повећа за око 220 постеља, односно са садашњих 700 на 920. Такође, план предвиђа и градњу две спратне гараже, али и вишенаменске кружне раскрснице, у чијем би централном делу, острву, могло да се организује слетање мањих хеликоптера. Садашњи хелиодром се задржава, а, остављена је могућност и, да он, у складу с потребама, буде изграћен и на неком од објеката у оквиру комплекса или пак другим расположивим површинама.
Нацртом је обухваћено подручје површине 36,92 хектара, од чега 35,1 хектар заузима комплекс Института за плућне болести, Института за онкологију и Института за кардиоваскуларне болести. Урбанисти су простор поделили на пет целина – зона болничких објеката, паркинг-зона, техно-економски блок, стамбена колонија и зона рекреативних садржаја.
Институтски парк - заштићено подручје
Парк око болничких зграда пројектован као парк специјалне намене око Болнице за лечење туберкулозе и других плућних болести и представља законом заштићено подручје – споменик природе. Парк је иначе под заштитом од 1976. године, одлуком тадашње Скупштине града, а 2016. зона заштите је проширена.
Нови план предвиђа да парковски простор у окружењу Института у Сремској Каменици буде максимално заштићен, уз додатно уређивање. Мањи број стабала биће уклоњен, због проширења капацитета, и то под одговарајућим условима надлежног завода за заштиту природе. Објашњено је да парковска површина представља једну од основних карактеристика планом обухваћеног простора, као и да има додатну здравствену улогу.
Болнички комплекс организован је тако да се на највишој коти (око 184 м н.в) налази главна зграда – стационар, који користе сва три института. Урбанисти подсећају да је тај објекат, као и већина других, изграђен 1960. године, те да је током година дограђиван и надограђиван и тренутно има 33.734 квадрата корисне површине, с тим да се спратност појединачних сегмената креће до пет етажа. За потребе Института за онкологију, као анекс главној згради са југозападне стране је 1995. године саграђен објекат магнетне резонанце. Са исте стране главне зграде налазе се два укопана бункера за високоволтажну терапију и радиологију, док је 2010. године са североисточне стране саграђен анекс Института за плућне болести, у ком је радиотерапијски центар и додатни простор за Институт за кардиоваскуларне болести. Северно од главне зграде су Конгресни центар и административна зграда, а, поред сале за скупове и пратећих садржаја, у оквиру Конгресног центра се налазе и ресторан, бар и продавница. Главни паркинг, површине око 9.600 метара квадратних, с око 420 места, који користе запослени и посетиоци, је северно од административне зграде, односно са источне стране главног приступног пута, док је са западне стране још око 100 паркинга.
Између источне границе комплекса и пута лоцирани су објекти техно-економског блока попут перионице, котларнице, гараже, магацина за технички материјал, цвећаре са стакленом баштом, пећ за спаљивање, саграђени 1960. године, док је објекат за прераду воде изграђен 1999. У тој зони нема уређеног паркинг-простора, те су аутомобили смештени на зеленој површини, међу дрвећем и на асфалтираним приступима објектима.
У тексту плана је наведено да ће сви болнички, административни и економски објекти бити задржани, с тим да је могуће повећање корисне површине, за око пет одсто, односно реконструкција, надградња и доградња, уз минимални утицај на заштићено подручје – парк Института. Намена објеката, како је објашњено, може бити промењена, али у оквиру делатности за потребе здравствених установа.
Предвиђена је надградња објекта магнетне резонанце и то за четири етаже, док ће на јужном делу те зграде бити дограђен анекс за потребе проширења простора у функцији Центра за imiying дијагностику Института за онкологију (ЦИД ИОВ). Планиран је анекс бруто површине око 180 метара квадратних, висине до четири спрата (П+4).
Урбанисти су предвидели градњу три нова болничка објекта, али и новог јавног тоалета као и две спратне гараже.
Нови болнички објекат планиран је западно од главне зграде, док је источно од магнетне резонанце предвиђен „пет скен“ центар (пет сцан), чија је градња у току. Осим тога, предвиђена је замена административне зграде и изградња болничког блока објекта за потребе поликлиничког лечења и администрације, с тим да је максимална висина главних зграда до пет спратова (Су+П+5), а пратећих објеката до два (Су+П+2).
Зграде техничког блока, које су издвојене у западном делу комплекса, остају на истом месту, а уз ту зону планирана је нова једноспратница (Су+П+1), за потребе архива сва три Института.
Концепт саобраћајног решења се задржава, а паркирање је планирано на два места, на за то већ формираним површинама, уз могућност изградње спратних гаража до две етаже (Су+П+2). Интересантан је податак да иако је број надземнх етажа ограничен, то није случај с подземним. Изградњом гаража број паркинг места повећао би се са 808 на 1093, односно 1.453, уколико буду изграђена оба објекта.
Јована Вукашиновић