Ђорђевић: Скандалозна изјава о женама и послодавцима
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања извинило се грађанима Србије због изјаве Милене Антић током гостовања на РТС-у.
Ресорно министарство се извињава због, како се наводи, негативне изјаве представнице тог Министарства Милене Антић, која је у Београдског хроници, између осталог, казала и то да "послодавци запошљавају жене да раде а не да сутрадан оду на породиљско одсуство“, наводи се у саопштењу на сајту Министарства.
Министар за рад Зоран Ђорђевић рекао је да је ова изјава скандалозна и наложио да госпођа Антић сноси адекватне санкције, пише у саопштењу али се не наводи о каквој санкцији је реч.
„Изјава је скандалозна. Заиста сам шокиран. Лично сам причао са госпођом Антић и скренуо јој пажњу на све негативне последице њене изјаве. Нема оправдања за такав поступак. Ово ће бити последња опомена њој и свима другима, овакве ствари не смеју да се изговоре, а камоли дешавају. Наталитет је наш циљ број један и наставићемо да радимо на томе да положај мајки у Србији буде бољи из дана у дан и да имамо што више деце”, поручио је Ђорђевић, наводи се у саопштењу.
(Б92, Дневник)
Дејановић: Најтежа дискримина
Министарка задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић каже да се по новом Закону о забрани дискриминације најтежим обликом дискриминације сматра пракса да послодавац неће да запосли жену која планира трудноћу.
Коментаришући данашњу изјаву представнице Министарства за рад Милене Антић да "ниједан послодавац неће запослити жену која се данас запосли а сутрадан затрудни", Ђукић Дејановић је рекла да је тенденција Владе, невладиног сектора и медија да стимулишу послодавца да закључи да му је родитељ најбољи радник.
"Родитељ има највећу одговорност и зато послодавац треба да стимулише тог родитеља да брине о свом детету", рекла је Дејановић на Н1, додајући да је то управо супротно ономе што се може закључити из изјаве Антићеве.
"Ми смо донели Закон о забрани дискирминације и незапошљавање жене која планира да буде трудна је најтежи облик дискриминације", нагласила је Ђукић Дејановић.
Истакла је да је поносна на досадашње смернице у стимулисању наталитета, и додала да финансијска подршка није једина мера пронаталитета, јер да је тако, указала је Ђукић Дејановић, скандинавске земље не би имале проблем наталитета као и Србија.