overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ђорђевић: Било је пропуста у раду Центра на Новом Београду

17.07.2017. 18:28 18:31
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД: Ванредни надзор у Центру за социјални рад на Новом Београду утврдио је да је било пропуста у раду центра, а тиме ће се даље бавити тужилаштво, рекао је данас министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Он је на конференцији за новинаре рекао да су комуникација са локалним самоуправама и питање безбедности две круцијалне ствари којима ће се министаство бавити.



Министар је након састанка са председницима центара за социјални рад на територији целе Србије, као и представницима репрезентативних синдиката у области социјалне заштите поводом убистава жена која су се десила у центрима за социјлани рад на Новом Београду и Раковици, новинарима рекао да није дужност Министарства за рад да кривично гони и отпушта и да одлуку о сменама запослених у центрима мора да донесе локална самоуправа која и поставља директоре центара.



"Смене мора да покрене локална самоуправа, нико неће проћи некажњено, ванредни надзор је извршен над радом центра за социјални рад на Новом Београду, а надзор ће бити извршен и у центру у Раковици када се за то стекну услови, јер се запослени у центру који треба да дају изјаве налазе не лечењу због рањавања", навео је Ђорђевић.



Он је додао да је Министарство издало налог директорима центара за социјални рад да се свако понашање које може угрозити безбедност радника и странака пријави полицијским управама или станицама и да се о томе извести министарство.



Ђорђевић је донео обавезујуће Упутство о начину реализације обавезе центара за социјални рад у примени Закона о спречавању насиља у породици, а рекао је и да ће министарство у најкраћем року урадити и посебно упутство које се тиче виђања детета и родитеља са којим не живи у тзв. "контролисаним условима".



"На реду је и профилисање кадрова и запошљавање нових колико нам буџет дозвољава, као и вршење реорганизације, да када се деси природни одлив кадрова они на време буду замењени новим", рекао је Ђорђевић новинарима.Председница Синдиката запослених у социјалној заштити републике Србије, Мирјана Вековић рекла је да су проблеми социјалне заштите нагомилани и да не могу бити решени преко ноћи.



"Постоје четири горућа проблема, то су формирање савета, доношење правилника о поступању у контролисаним условима, повећање безбедности у центрима за социјални рад и полицијско обезбеђење", навела је Вековић.



Она је ипак, истакла питање безбедности као горуће рекавши да у тражењу решења морају да сарађују министарство за рад, МУП и министарство правде.

Вековић је додала и да је институција "контролисаног виђања" непрепозната у закону."Институцију контролисаног виђања закон не препознаје, то се родлило због поремећених породичних односа, нисмо имали инструкције за понашање у оваквим ситуацијама", истакла је Вековић. 



Она је апеловала на представнике медија да пажљиво извештавају о случајевима ове врсте, рекавши да се овде ради о урушавању комплетног система социјалне заштите."Радници су преоптерећени, преплављени проблемима, раде по 18 сати дневно, грешке се праве. Они су огорчени што нису више помогли иако су неки од њих и рањени, молим вас да заједно дигнемо кредибилитет целом систему социјалне заштите", рекла је Вековић новинарима.



Она је истакла да не може да се сложи са мерама кривичне и дисциплинске одговорности својих колега, као и да су они "затрпани толико да некада и не виде странку".Директор Центра за социјални рад Панчево, Зоран Албијанић рекао је да се радници у центрима не осећају безбедно, као и да је питање обезбеђења на нивоу целе Србије проблематично питање.



"Ми имао какво такво обезбеђење, али ако говоримо о свим центрма то питање је јако лоше. Изложени смо душевним болесницима и не осећамо се безбедно. Ми не бежимо од одговорности, али овде има више страна које су умешана и одоговорне, ми нисмо једини", навео је Албијанић.

Пише:
Пошаљите коментар