Додељени уговори високообразовним институцијама за научноистраживачку делатност
Свечана додела уговора поводом три јавна конкурса спроведена од стране Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност одржана је јуче у холу Покрајинске владе.
Први је јавни конкурс за финанисрање научноистраживачких и развојноистраживачких пројеката националних мањина, националних заједница у АП Војводини у 2023. години, расписан у сврху научноистраживачког развоја и афирмације научних заједница на језицима националних мањина националних заједница. За њега је секретаријат издвојио осам милиона динара, пристигле су 24 пријаве, а 17 их је одобрено.
Други је јавни конкурс за финансирање пројеката који се бави истраживачко – уметничким стваралаштвом у области уметности са територије АП Војводине у овој години, а који за циљ има финансирање пројеката за развој науке, ради повећања научноистраживачких капацитета унапређивања стваралаштва из области уметности. За тај конкурс је издвојено осам милиона динара, пристигло је 26 пријава, а одобрено је 18.
Трећи је јавни конкурс за финансирање научноистраживачких пројеката високих школа струковних студија у АП Војводини за ову годину. Секретаријат је за његову реализацију издвојио 10 милиона динара, пристигле су 26 пријаве, а 22 су одобрене.
Том приликом је покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић рекао да су дужни да поступају по принципу не само неког интереса, већ и људске добробити.
„Да, интерес ће и даље бити важан, али је важан и те како квалитет живота и оно што га боји топлим људским бојама„, истакао је Милошевић. „Сваки конкурс је важан на свој начин, а ми смо увећали средства, јер смо ишли у сусрет не само потребама које су данас регистроване, већ и онима које сутра долазе. У неким другим напредним образовним системима одавно имамо струковне докторате, што треба да нам буде узор и зато се морамо припремити, не административно нити политичким декретима, већ суштински. Високе струковне школе морају бити место које ће прво изградити легитимитет тог нивоа образовања, што можемо искључиво кроз истраживачку делатност. Тако и уместност мора имати свој простор стваралаштва који мора бити вреднован као полигон од изузетног значаја за људску заједницу, као и идентитет националних мањина. Пројекти ће опстати надам се, и након нас, зато што високо образовање, било академско или струковно има један циљ, не само да води рачуна о бруто друштвеном производу, већ и о људској добробити и квалитету живота. Ваша мисија је да усавршавате своје потенцијале, подижући их на виши ниво.
Међу представницима високообразовних институција, био је професор струковних студија у Високој техничкој школи струковних студија из Зрењанина Миодраг Ковачевић, који је казао да су два њихова пројекта оцењена са доста високим оценама.
„Један се тиче развоја прототипа сушаре, коју води колега предавач др Драган Халас, а други поројекат тиче се развоја и примене топлотних пумпи на територији Војводине„, рекао је Ковачевић. „Покушаћемо да истражимо могућности сушења лековитог биља и других врста биљака за потребе прехрамбене индустрије и фармације, а бавићемо се и топлотним пумпама, енергетском ефикасношћу и свим што уз то иде, јер је енергетика данас врло актуелна„.
Са Високе пословне школе струковних студија из Новог Сада по уговор је дошла Мирела Момчиловић.
„Одобрили су нам истраживање на тему анализе детерминаната раста пољопривредних предузећа са територије Ап Војводине„, истакла је Момчиловић. „Циљ је да се практично утврде фактори који су од значаја за раст пољопривредних предузећа, како бисмо могли управљати тим факторима и допринети расту пољопривредних предузећа, као и економије у целини„.
Декан Учитељског факултета на мађарском језику у Суботици проф. др Јосип Ивановић рекао је да им је секретаријат одобрио четири од пет аплицираних пројеката, што им је на понос, захваливши се покрајинском секретару Милошевићу што у последњих седам година препознаје потребе мањих факултета, те им на тај начин помажу у решавању материјалних проблема.
И. Бакмаз