Додељене стипендије Фондације др Зоран Ђинђић и ДААД
БЕОГРАД: Србија се налази у важном процесу трансформације и добро напредује на путу ка ЕУ, а размена младих људи је веома битна јер се они враћају са новим искуствима и знањем, те могу помоћи у даљем развоју земље, оценио је вечерас амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман.
На свечаној додели стипендија 14. генерације Фондације др Зоран Ђинђић и стипендија немачке агенције за размену студената ДААД, амбасадор Дитман је рекао да корисници стипендија имају прилике да у немачким компанијама скупљају искуства.
Он је казао да су у програм укључене велике немачке компаније, попут Комерцбанке, Дојче Телеком, Бош и многи други.
Према његовим речима, додела стипендија је уједно и сигнал све тешњих економских веза две земље.
Дитман је навео да је у Србији присутно 400 немачких компанија, које су отвориле око 30.000 радних места, да је из Немачке уложено 1,8 милијарди евра.
"Драго ми је што ћете имати прилике да радите и учите у Немачкој и вратите се са стеченим искуством у Србију", нагласио је амбасадор, подсећајући да је и сам Зоран Ђинђић, који је веровао у размену младих, био стипендиста ДААД.
Министар образовања и науке Младен Шарчевић изразио је задовољство што може подржати Фондацију Зоран Ђидњић, јер је Ђинђић био премијер који је започео реформаторски процес, који се данас наставља.
Оценио је да размена младих има смисла у развоју и да је Немачка јако добар ментор.
Шарчевић је навео да ових дана треба да усвојимо закон о дуалном образовању и изразио је наду да ће млади стипендисти у Немачкој имати прилике да се упознају са предностима овог система.
"Послодавцима у нашој земљи није потребна јефтина већ добра радна снага", поручи је Шарчевић, додајући да, ако радимо на образовању, имамо шансе да задржимо елан у четвртој индустријској револуцији.
Бенедикт Бриш, шеф програма ДААД за северну хемисферу, честитао је стипендистима што су били успешни у великој конкуренцији, јер су само најиновативније апликације добиле стипендију.
"Промене не значе да се одвијају само у једном смеру, већ академска размена доприноси бољем разумевању. Као и свака земља у Европи потребна је размена свежих идеја како би се нашла решења и суочили боље са изазовима све комплекснијег и модернизованог света", истакао је он.
Шеф Одсека немачке привреде за исток Михаел Хамс рекао је да су Србији, која је започела приступни процес, потребни млади људи који стеченим знањем и искуством могу да помогну на европском путу.
Стицањем искуства и знања они, како је додао, доприносе развоју своје земље.
"Ваша је шанса да развијете економију и подстакнете европску будућност ваше домовине", нагласио је Хамс, изражавајући задовољство што Министарство привреде Немачке подржава сарадњу са Фондацијом Зоран Ђинђић.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж захвалио се посебно Ружици Ђинђић што је омогућила да 600 младих преко стипендија Фондације стичу искуства у иностранству и помогну изградњи будућности своје земље.
Чадеж је указао на то да они, када се врате, имају могућност да наставе да се обучавају у великим српским компанијама и у њима пренесу своје знање.
Стипендије је, преко Фондације "Зоран Ђинђић", добило 22 младих из Србије и из целог региона укупно 60 за ову годину, који ће моћи у немачким фирмама да стичу искуства, док је ДААД доделио 26 стипендија младим научницима, истраживачима и постдипломцима.