Добар одзив родитеља на вакцинацију У НОВОМ САДУ ВИШЕ ОД 2.000 ДЕЦЕ ДОБИЛО ХПВ ВАКЦИНУ, ево зашто је то важно
У Новом Саду је до сада укупно дато 3.400 доза вакцине против хуманог папилома вируса (ХПВ), које је примило 2.050 деце - 770 дечака и 1.280 девојчица, сазнали смо од начелнице Службе за здравствену заштиту деце Дома здравља “Нови Сад” др Весне Вулековић.
„Вакцина је намењена и дечацима и девојчицама у узрасту од девет до 19 година. Деца од девет до 14 година вакцину добијају у две дозе и то другу дозу пола године након прве, док они који имају од 15 до 19 година вакцину добијају у три дозе, другу дозу месец дана након прве, а трећу пола године касније„,. испричала је др Весна Вулековић.
Вакцина је савремена, деветовалентна и бесплатна је, а није обавезна, те је деца добијају уз сагласност родитеља. Како објашњава др Вулековић, Нови Сад је први у Србији започео вакцинацију против ХПВ и то још 2019. године кроз пилот пројекат града. Тада се добијала четворовалентна вакцина, а од јуна прошле године вакцина се добија у целој држави о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање. Док су само мали Новосађани могли да добију ову вакцину, лекари су имали позиве и из других градова, од људи који су желели да вакцинишу своју децу.
Вакцину најчешће добијају млади у узрасту од 13 и 14 година и важно је да цепиво приме пре ступања у полне односе
„Док се вакцина добијала у овиру пројекта Града и Института за јавно здравље Војводине, лекари су ишли на родитељске састанке и објашњавали смо колико је вакцина значајна, од чега штити. Ова вакцина је деветовалентна, значи да штити од девет најчешћих проузроковача рака грлића материце код жена, као и од полних брадавица код оба пола. Зато је важно да је и дечаци приме, а они могу да имају вирус и немају симптоме, а да буду преносиоци„, објаснила је др Вулековић и напоменула како промене могу дуго да се не препознају, те да споро прогресирају до карцинома.
Вакцину најчешће добијају млади у узрасту од 13 и 14 година, а др Вулековић објашњава да је то и време пубертета, као и систематских прегледа у седмом разреду, те се тада одлучују за вакцину. Највећи број вакцинисаних је у периоду од 12 до 15 година, до када родитељи треба да им потпишу сагласност, а од 15. године деца могу и сама да се пријаве. Важно је да вакцину приме пре ступања у полне односе, јер тада најбоље штити.
„Родитељи су изненађујуће добро реаговали и прихватају да се деца ваљкцинишу. Занима их због чега се препоручује већ од девете године и да ли штити 100 посто. Углавном се јављају мајке, јер је код жена присутна свест о значају превенирања болести. У анкети коју смо имали у оквиру пилот пројекта као разлог вакцинације наведено је сазнање и лична искуства о болести, а касније је први разлог прихватања вакцине била препорука лекара, односно здравствено просвећивање„, испричала је др Вулековић.
Др Весна Вулековић је оценила да је одзив за добијање ХПВ вакцине добар на територији свих делова града.
Тако је и у свим приградским местима која гравитирају ка граду.
Оценила је да у прихватању вакцинације превагне свест жена које имају или лично искуство или искуство из породице и које знају шта је карцином. Рак грлића материце готово да не даје симптоме, споро напредује, а може да буде фаталан. Сматра да је зато, поред вакцине, неопходно да девојке и жене редовно иду на гинеколошке прегледе, да увек имају заштићен однос, као и да се што мање мењају партнери.
„Ризично понашање је део одрастања у пубертету, тако да одлуку о вакцинацији доносе родитељи који на тај начин желе да заштите своје дете. Вакцина нема контраиндикације, може да се прими током целе године, па и сада, током распуста, јер је имамо довољно. Наравно, потребно је да се закаже преглед код педијатра како би се видело да ли дете има неку инфекцију или температуру, јер у том случају не може да прими вакцину. Зато се са изабраним лекаром договара термин добијања вакцине„, прецизирала је др Весна Вулековић и напоменуила како нуспојава готово нема, а вакцина даје добар имунитет који штити бар 10 и више година.
Текст и фото: Љ. Петровић