Ђерлек: "Пеглање" резултата о броју умрлих било би брука
БЕОГРАД: Државни секретар у Министарству здравља и члан Посебне комисије за анализу смртних исхода узрокованих болешћу ковид-19 Мирсад Ђерлек изјавио је да ће циљ Комисије бити да се сада, када је благо успостављена контрола над епидемијом, бави стварним бројем људи који су изгубили живот од ковид-19.
Ђерлек је, гостујући у емисији Прави угао на Радио-телевизији Војводине, рекао да би била брука да Комисија прикрива било шта, те да неће бити исправке ниједног документа.
Нећемо пеглати резултате, али хоћемо проверити сваку потврду о смрти. Чека нас огроман посао, изузетно важан и желимо да изађемо са тачним подацима и да добијемо поверење грађана, рекао је Ђерлек.
Истиче да је државни врх на челу са председницом владе Аном Брнабић од почетка заузео озбиљну стратегију и да су добили бројне похвале.
Ђерлек наводи да је министар здравља Златибор Лончар сматрао да је сада створена права ситуација, када су бројке мање, за формирање комисије за анализу бројева умрлих од ковида-19.
Састав комисије каже да је професионалан критеријум био присутан код одабира људи, ту су синдикати, Завод за статистику, Лекарска комора Србије. Немамо шта да кријем, имамо жељу да упознамо јавност шта се десило у јеку пандемије, навео је Ђерлек.
Додаје да је период који се обрађује март - децембар 2020. и наводи да ће се студиозно обрађивати тај период, а да ће се онда кренути и на период од 2021. године.
Убеђен је, каже, да ће грађани сазнати истину и да ће све сумње бити оклоњене, али да нико не би требало да врши притисак на Комисију, јер је то анализа која мора да се уради без пожуривања.
Ђерлек сматра да ће на крају процеса вероватно бити разлике у бројевима умрлих, у односу на бројеве који су саопштавани јавности, не из разлога што неко жели нешто да прикрије, него зато што је требало да се "успостави систем".
Он наводи да ће се приликом анализе броја умрлих од ковида-19 обухвати највећи дијапазон пацијената.
Одређени број људи преминуо је, каже, директно од ковида, где је потврђен ковид-19, што је утврђено ПЦР тестом, рендген снимком или ЦТ налазом.
Тада се пише да је основни узрок смрти ковид-19. Министар Лончар је рекао да се уврсте и узроци смрти где је ковид-19 био придружена болест, која је убрзала смрт. Да се уврсте и они коју и су умрли код куће, ван болнице. Наш је задатак да дођемо до броја људи који су се лечили у кућним условима, приватним амбулантама, у приватним болницама, наводи Ђерлек.
Говорећи о роковима када би Комисија могла да изађе у јавност са резултатима, Ђерлек каже да је тешко лицитирати са временом, те да ће Комисија вероватно одлучити да повремено саопштава резултате по регионима.