Дечије ординације "пуне" АМЕРИЧКОГ ВИРУСА: Повишена температура, ПЛИКОВИ ОКО УСТА, НА ШАКАМА И СТОПАЛИМА које НИКАКО не треба цедити или стискати
БЕОГРАД: Пацијенти који данима, чак и недељама, имају температуру вишу од 38,3 често су уплашени, а многи од њих не знају коме да се обрате. Малаксалост, температура до 40, болови у мишићима, само су неки симптоми који у последње време муче децу. У питању је тзв. амерички вирус, а по чему се разликује од осталих, објаснила је за РТС докторка Весна Туркулов, специјалисткиња инфектологије и геронтологије и државна секретарка у Министарству здравља.
- Амерички вирус се зове hand-foot-mouth болест. Зато су га пацијенти сами прогласили америчким вирусом, али он се тако не зове у литератури. То је вирусна болест која иде уз пратећи осип, зато је нешто другачији од осталих и зато се родитељи више забрину кад се вирус појави код детета. Одмах се јаве јер се уплаше. Појаве се пликови око уста, на шакама, стопалима. Могу да се појаве на осталим деловима тела. Постоје и неке клиничке слике које су другачије, али ово је класична презентација. Дете изгледа килаво, добије температуру која варира од 38 до 40, али јасно се види да је дете болесно - рекла је за РТС др Туркулов.
Температура разликује амерички вирус од алергија, истакла је за РТС докторка.
- Дете кад има алергију, нема температуру. Појаве се само промене на кожи. За овај вирус су специфични пликови који подсећају на варичелу. Родитељи дођу и кажу да је дете добило варичелу у вртићу. Чекаонице Дома здравља су пуне због овог вируса. Остале респираторне инфекције су се смањиле, а ове године су владале више од шест месеци. Сада имамо ово, стомачни вирус, алергије и убоде инсеката - открила је докторка и објаснила шта сваки родитељ треба да зна.
- Има неколико важних ствари. Прва је то што овај вирус изазивају две врсте вируса, коксаки и ентеровирус. Родитељи кад чују за коксаки, одмах се уплаше да ће овај вирус напасти срце. Овај вирус изазива неки тип коксакија који нема никакве везе са срцем. Друго, пошто је вирусно обољење у питању, антибиотици не треба да се пију. За високу температуру се даје парацетамол или ибупрофен - рекла је др Туркулов и додала:
- Саме промене на кожи не треба цедити или стискати, јер је течност у пликовима заразна. Родитељи могу да се заразе преко детета. Оно што карактерише ову болест и што родитеље највише брине јесте губитак апетита. Дете пликове има у устима и изузетно болно реагује, отежано једе. Важно је нагласити да не брину, битно је да дете не дехидрира. Постоје клиничке слике без температуре, али детету треба дати парацетамол или ибупрофен да се обезболе промене у устима. Топло препоручујем сладолед - рекла је докторка и истакла да особа која има "амерички вирус" не треба да се креће међу људима.
- Болест траје од седам до десет дана. Преноси се јако лако, изузетно је заразан вирус, било да је то капљичним путем или преко заједничке површине. Треба појачати хигијену и избегавати колектив док не прође десет дана - објаснила је др Весна Туркулов.