overcast clouds
9°C
18.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0208
usd
107.8135
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДАНАС ОБАВЕЗНО ИЗГОВОРИТЕ ОВУ МОЛИТВУ Дан најпоштованије иконе у српском народу! Бурна историја ИКОНЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ТРОЈЕРУЧИЦЕ Монаси тврде да су чак и њене КОПИЈЕ ЧУДОТВОРНЕ

25.07.2024. 18:50 18:57
Пише:
Фото: Youtube Printscreen/ RTV Krusevac

Српска православна црква и њени верници данас облежавају дан иконе Пресвете Богородице Тројеручице.

Икона Пресвете Богородице Тројеручице је најпоштованија икона у српском народу, а слави се 25. јула. Њена историја је чудесна сама по себи.

Први извори говоре да потиче из дома светог Јована Дамаскина, који је страдао као жртва преваре те му је по наредби калифа Дамаска одсечена десна рука. Држећи је у левој руци, он се читаве ноћи молио пред иконом а ујутру угледа да је исцељен. На месту реза остала је само танка црвена линија да га подсећа на страдање.

У знак захвалности, Свети Јован даде да се на доњој левој страни иконе дода и трећа рука Богородици. Од тада се икона зове Тројеручица.

Одлучивши да се замонаши, он је понео и њу са собом у Лавру светог Саве Освешћеног у Палестини уз завет да се да ономе који добије игумански штап и икону Млекопитатељницу. А то је био, пет векова касније, управо Свети Сава који ју је однео у манастир Хиландар.


Молитва Пресветој Богородици Тројеручици

О, Пресвета и Преблагословена Ђево Богородице Маријо, теби припадамо, и клањамо се пред светом тројеручном иконом твојом, сећајући се преславног чуда твога, прирастања одсечене деснице преподобног Јована Дамаскина, које се уз помоћ иконе ове догодило, и чији се знак и сада види на њој, оличен у трећој руци, икони твојој приложеној. Молимо ти се и просимо те свеблагу и свемилостиву Заштитницу рода нашега, услиши нас који ти се молимо.Као што си услишила блаженог Јована, који ти је у жалости и болести завапио, тако не презри ни нас, који смо ранама многоразличних страсти оболели и ојађени, и који теби, са скрушеном и смиреном душом, усрдно прибегавамо. Свемилостива Госпођо, ти видиш немоћи наше, невољу и потребу нашу за твојом помоћи и заштитом: одасвуд смо непријатељима окружени, и немамо помагача ни заштитника, ако се ти не смилујеш на нас, Владичице. Заиста, молимо ти се, саслушај болни вапај наш, и помози нам да светоотачку православну веру чисту сачувамо до краја живота, да у свима заповестима Господњим право ходимо, да истинско покајање за грехе своје увек Богу приносимо и удостојимо се мирног и хришћанског краја живота и доброг одговора на страшном суду Сина твога и Бога нашега.Њега умоли за нас материнском својом молитвом, да нас не осуди по безакоњима нашим, него да нас помилује по великој и неисказивој милости Својој. О, Сведобра, услиши нас, и не лиши своје моћне помоћи, да би смо ти, тобом спасење задобивши, певали и прослављали у земљи живих, као и Рођеног од тебе, Избавитеља нашега, Господа Исуса Христа, коме припада слава, моћ, част и поклоњење, заједно са Оцем и Светим Духом, сада и свагда и кроза све векове. Амин.


Икона има бурну историју, укључујући одлазак у Србију као и повратак на Свету Гору, а монаси тврде да су и њене копије чудотворне. Таква је, на пример, била она послата у Русију да помогне православној царској војсци.

Највећа чуда, кажу они, икона чини у душама верника јер и води у духовно обновљење. На њен празник, верни јој се моле за заштиту и помоћ. Најбоља копија Пресвете Богородице Тројеручице налази у Београду, у Храму светог Саве.

Дневник/Глоси

Аутор:
Пошаљите коментар
НАД МОШТИМА КНЕЗА ЛАЗАРА ДЕШАВАЛА СЕ МНОГА ЧУДА, ТА МОЛИТВА ИМА ПОСЕБНУ МОЋ Манастир Раваница опстаје седам векова, ово је једна од највећих српских светиња (ФОТО)

НАД МОШТИМА КНЕЗА ЛАЗАРА ДЕШАВАЛА СЕ МНОГА ЧУДА, ТА МОЛИТВА ИМА ПОСЕБНУ МОЋ Манастир Раваница опстаје седам векова, ово је једна од највећих српских светиња (ФОТО)

29.06.2024. 10:04 10:14