ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА Све угроженија језичка разноврсност
Широм света и у Србији, данас се обележева Међународни дан матерњег језика.
У оквиру редовних часова и наставе као и посебним програмима, ђаци и студенти ће се додатно упознати с важношћу неговања матерњег језика и сопствене културе, а с циљем одржавања, најпре локалне, па и најшире глобалне мултијезичности и мултикултуралности као својеврсног богатства свих житеља планете.
Међународни дан матерњег језика обележава се с идејом да се укаже на значај и подигне свест о важности матерњег језика и мултилингвизма. Овај дан је Унеско успоставио 1999. на предлог Бангладеша и обележава се од 2000.
- Упркос томе што је домаћим прописима, право на употребу и неговање матерњег језика загарантовано у складу с високо постављеним стандардима, у пракси се и даље појављују бројни проблеми у свакодневном остваривању тог права – каже заштитник грађана Зоран Пашалић. - На тај начин, непотребно се наноси штета богатству наше традиције и културе, јер Република Србија, као не тако много земаља у свету, може да се похвали чињеницом да је на њеној територији у службеној употреби велики број језика на којима се ученици и образују.
Како је омбудсман истакао, управо зато неопходно је донети нови, побољшани и модернији пропис који ће предупредити до сада уочене проблеме у примени и успоставити ефикасан корективни механизам за повреду гарантованог права. На тај начин био би направљен корак напред у практичној примени без разлике да ли је у питању неки од језика националних мањина или се ради о употреби српског језика и његовог ћириличког писма.
Заштитник грађана указује и на забрињавајућу чињеницу да у Србији и даље има младих припадника националних мањина који по завршеном школовању не користе српски језик, што касније постаје препрека њиховој интеграцији у ширу заједницу и при запошљавању. Такође, не треба занемарити значај учења језика друштвене средине и зато је важно да у локалним заједницама у којима преовладава језик националне мањине, припадници српског народа током школовања уче и језик своје средине.
Међунарадни дан матерњег језика биће обележен у седишту Унеска у Паризу, дебатом језичких екеперата на тему „Наши језици, наша средства“ у сарадњи с Интернационалном организацијом франкофона. У Војводини, овај дан обележава се у школама на часовима српског, мађарског, хрватског, словачког, румунског, русинског и ромског језика, језицима на којима уче деца у нашој покрајини.
В. Ц.