Чомић: До септембра Стратегија о укључивању Рома у друштво
БЕОГРАД: Укључивање ромске заједнице у друштво је стратешки, политички, идеолошки, вредносни и европски циљ Србије, изјавила је данас министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић и најавила да би до септембра пред владом требало да се нађе Стратегија за укључивање ромске заједнице.
На састанку о социјалном укључивању Рома и Ромкиња који је одржан у Палати Србије, коме је присуствовао и шеф делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици, Чомић је истакла да су Роми једнаки у друштву и пред законом као и други грађани Србије и да морају да се осећају равноправно.
Она је навела да постоје многе предрасуде у друштву када је реч о Ромима и да људи генерално мисле да они заслужују проблеме у друштву са којима се суочавају.
"Први корак у решавању тог проблема је формирање радне групе за израду стратегије, која ће се ускладити са европским оквиром за укључивање Рома", рекла је Чомић.
Она је навела да ће предмет планиране Стратегије између осталог бити питања која се тичу запошљавања Рома, брига о Ромима са завршеним високим и средњим образовањем и рад на нехигијенским насељима.
"Морамо да имамо законе и прописе, стратегије и акционе планове који нам забрањују понашање засновано на нетрпељивости и на мржњи", рекла је Чомић.
Председник Националног савета за националне мањине Србије, Далибор Накић, рекао је да је највећи напредак када је реч о положају Рома у друштву направљен у области образовања, као и да се нада ће стипендирање ромских ученика бити настављено и ове године.
"Афирмативни упис тече по плану, пријављује се све већи број Рома који жели да упише неку од високошколских установа, тако да је чињеница да образовање Рома иде једном узлазном путањом", навео је Накић.
Он се осврнуо на период пандемије вируса корона и истакао да су упркос том периоду проблеми Рома наставили да се решавају.
"Пандемија је показала пун значај локалних механизама за подршку ромима на локалу у виду координатора за ромска питања, педагошких асистенатаа и здравствених медијаторки", навео је Накић.
Он је додао да има велика очекивања од Стратегије као и да је формирано координационо тело за праћење њеног спровођења.
"Заиста очекујемо да пуном паром кренемо са реализацијом Стратегије уз усвајање свих пратећих акционих планова", истакао је Накић.