Четвртина запослених у просвети на одређено време
Данас скоро 30.000 наставника и васпитача у Србији ради на одређено време, без гаранције да ће једног дана бити примљени у стални радни однос, истичу у Унији синдиката просветних радника Србије.
Сходно томе, из Уније надлежнима упућују и питање да ли је потребно да нам школе и предшколске установе напусте хиљаде квалификованих кадрова, као што је случај у здравству, па да се онда поведе рачуна о школству?
Како наводе у Унији, Влада Републике Србије не планира да у 2019. години укине забрану запошљавања на неодређено време. Такође, чланови Фискалног савета више пута упозоравали да је забраном нарушена структура запослености, а још децембра 2016. године, тадашња министарска државне управе Ана Брнабић, најавила је пријем нових радника на неодређено време, костататују сидиклаци и као једини помак који је за пет година учињен, истичу да Закон о основама система образовања и васпитања, који је у примени од октобра 2017. године, уводи механизам контроле оправданости новог запошљавања, путем давања мишљења радних подгрупа при школским управама, и то о сваком појединачном захтеву.
У Унији синдиката такође, подсећају на то да су већ након прве године примене готово апсолутне забране новог запошљавања, указали на сву њену апсурдност у случајевима када запослени оде у пензију, а на листама технолошких вишкова или радника с непуном нормом нема одговарајућег кадра који би могао бити преузет. Данас тако имамо десетине и стотине школа у којима, на пример, сви наставници страног језика или математике раде на одређено време, тврде у Унији.
Исто су указивали и на дискриминацију наставника верске наставе, јер им се онемогућава рад на неодређено време, чак и ако забрана запошљавања буде укинута.
Унија синдиката просветних радника Србије позива Владу и Министарство просвете да започне израду механизама за контролу запошљавања у просвети на неодређено радно време и укине поменуту забрану. Такође, сматрају, да могу да дају пун допринос у стварању правила која ће регулисати ову проблематику, како би она била јасна и за све једнака, кеже се у сопштењу Унија синдиката просветних радника Србије.
На сајту Министарства просвете налазе се свакодневно ажуриране листе технолошких вишкова, листе запослених с непуном нормом, као и комплетна систематизација радних места. Листа слободних радних места свакодневно се ажурира, и дата је у испису по школама. За сваку школу и за свако систематизовано радно место исписују се четири податка: укупна систематизована норма на радном месту, збир норми за сва ангажовања у школи (и на одређено и на неодређено), збир норми ангажовања на неодређено и укупна норма слободних радних места која је добијена је одузимањем норме запослених на неодређено у школи од укупног процента норме који школа има систематизовано за текућу школску годину.
Како наводе у Министарству просвете, постоје правни случајеви када је оправдано да је проценат норме слободних радних места негативан и када норма слободних радних места приказана на нивоу школе заправо не представља слободно радно место јер није уклопљива у распоред часова и норму наставника. Ове случајеве разматрају синдикати са директорима школа и дају образложење јавности.
В. Ц.