Чадеж: Напредује увођење дуалног образовања
ЧАЧАК: Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж посетио је модну кућу “П….С…. Fasxion” у Чачку и најавио да ће уз подршку ПКС, у оквиру увођења дуалног образовања, од следеће школске године бити уведено и текстилно одељење у том граду.
Чадеж је рекао новинарима да добро напредује увођење дуалног образовања у Србији, на чему ради ПКС.
“Укупно двадесетак профила ћемо имати од следеће школске године, од шпедитера, угоститеља, службеника у банкарству и осигурању, трговаца у малопродаји… Полако се развија увођење дуалног образовања, од пилот пројекта до системског решења”, навео је он.
Чадеж каже да следи и усвајање новог закона о томе уз подршку партнера из Аустрије и Немачке, као и да на њему већ ради Министарство просвете.
“Циљ је да деца добију адекватно стручно образовање и вештине, а заиста могу да га добију у компанијама”, нагласио је председник ПКС.
Он је казао да је та чачанска фирма један од лидера домаће текстилне индустрије, с обзиром да је конкурентна на домаће и тржишту региона.
“Имају проблем квалитне радне снаге. У овом региону није било дуго текстилног одељења у школама”, навео је Чадеж.
Тој модној кући у Чачку, која има више од 470 запослених, недостаје око 150 радника да би могла да прошири производњу.
Власник и извршни директор “П….С…. Fasxion“ Предраг Пантовић је рекао да би држава кроз смањење оптерећења на плате заправо произвођачима у овој делатности отворила простор и за повећање ниских зарада запослених.
На подршку ПКС у повезивању науке и привреде, обезбеђивању средстава за развој нових иновативних производа и отварању врата страних тржишта могу да рачунају и технолошке компаније као што су Алфацо инжењеринг који се бави пројектовањем извођењем и одржавањем термотехничких инсталација, као и старт уп Plazmatex који је већ развио око 500 различитих производа од најмањих технолошких уређаја до комплетних машина и система.
Чадеж је после посете те фирме рекао да та компанија после првих корака у уградњи система за климатизацију и грејање развија и сопствене производе и ради за највеће свестке марке попут Волвао, Мана и друге.
“Са њима смо разговрали о проблему недостатка радне снаге. Морамо да улажемо у образовање и нови начин системског образовања у компанијама”, навео је Чадеж и додао да је и ту било речи о смањивању оптерећење за фирме како би могле више да производе.
Он је истакао да ће ПКС повезати ту фирму са компанијама којима су такви призводи потребни, индустријама и фабрикама.
Руководилац развоја у Алфацо Михаило Јовић је рекао да та фирма, која запошљава 74 радника, континуирано улаже у истраживње и развој, снабдева домаће тржиште и извози у земље окружења и ЕУ.
Чадеж је након посете фирме Plazmatex рекао да је она најбољи пример сарадње науке и привреде, у оквиру Научно технолошког парка у Чачку. Он је додао да ће ПКС тој фирми отворити врата на другим тржиштима, како у региону где постоји велико интресовање за ту технологију, али и у Европи и широм света.
Власник Plazmatex Бранимир Плазинић је рекао да је та иновативна фирма основана основана 2013. и да је члан Научно технолошког парка Чачак.
ПКС отвара у Чачку први Центар компетенције
ЧАЧАК Први Центар компетенције нове реформирмисане Привредне коморе Србије и то за женско предузетништво биће ускоро отворен у Чачку, најавио је у том граду председник ПКС Марко Чадеж.
Центар ће, према његовим речима, обављати послове подршке женском предузетништву за целу Србију и то је још један корак у децентрализацији услуга ПКС и приближавању привредницима спуштањем на регионални ниво.
Чадеж је казао да се прошлог пута у Чачку сусрео са предузетницама из тог краја које су направиле фантастичне бизнисе и своју мрежу пословања рашириле по целој земљи. Како каже, предузетнице у Чачку имају подршку ПКС већ дуже време, а сада оснивањем тог центра добиће нове инструменте које могу да користе и то “из Чачка за целу Србију, а не само само из Чачка за жене у Чачку”.
Чачак је изабран, на основу анализе привредних потенцијала и капацитета.
Чадеж је рекао да је посетио чачанске фирме како би видео на који начин ПКС може да им помогне у пословању. Он је истакао да ПКС у нарендом периоду посебну пажњу посветити иновативним и технолошким фирмама.
Градоначелник Тодоровић је рекао да град Чачак сарађује са ПКС у решавању проблема и унапређењу рада привредника и да је на састанку са Чадежом договорио конкретне ствари.
Он је истакао да ПКС заиста ради са локалним самоуправама како би се помогло локалној привреди.
Када је реч о отварању првог Центра за компетенцију у Чачку за женску предузетништво, градоначелник је казао да ће тај центар помагати свим женама које желе да се упусте у бизнис односно да имају више храбрости и вере.
Чадеж је затим, у општини, одржао састанак са представницима Форума привредника Чачка, којима је представио модернизован коморски систем Србије и одговарао на питања привредника.