broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БРОЈ ОБОЛЕЛИХ РАСТЕ ИЗ ДАНА У ДАН! Због уједа овог инсекта болнице пуне, Србија на мети ОПАСНЕ епидемиолошке ситуације

23.08.2024. 11:34 11:37
Пише:
Извор: Танјуг/Никола Анђић

Све је више оболелих од грознице Западног Нила, а од 14 регистрованих случаја, 9 су мушкарци.

Према извештају Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" број заражених грозницом Западног Нила, коју преноси домаћи комарац "Culex пипиенс", наставља да расте у Србији. Према последњим незваничним информација, сви су ван животне опасности и опорављају се, иако смо имали ситуацију да су у тренутку када смо имали осам заражених особа, сви имали најтежу последицу грознице западног Нила - упалу мозга, преноси Блиц.

Последњи објављени извештај из Института "Батут" каже да је дупло више заражених мушкараца у односу на жене, па нас је занимало зашто је то тако.

Зашто је заражено више мушкараца

- Још увек имамо мале бројеве оболелих да бисмо могли да објаснимо да ли су мушкарци подложнији обољевању од грознице Западног Нила. Разлике на малом броју, односно да ли вирус више напада мушкарце, односно жене, могу да буду случајне, док на великом броју могу да указују на нешто друго. За сада то бисмо могли да окарактеришемо као случајност јер су оба пола пођеднако осетљива. Једина разлика би могла да буде у томе што се изложености тиче, обзиром да су мушкарци више напољу што приватно, што професионално - каже Зоран Радовановић, епидемиолог.

Како је објаснио, грозницу Западног Нила у Србији коју преносе домаћи комарци има доста у близини река, односно тамо где има воде, због тога на таквим местима требало би бити на опрезу, пише Србија Данас.

- То су домаћи комарци, а нападају ловочуваре, пецароше, кампере, све оне који раде напољу и у близини су таквих места. Они су угрожени више него људи у граду где се ипак запрашује, али то није могуће то свуда урадити - истиче он.

Због тога, каже Радовановић, важно је бити одговоран и заштити се од уједа комараца.

- На нама, односно свима онима који су у ризику од уједа комарца је да се заштите, да користе репеленте, ако су на отвореном и кампују да затворе шаторе и користе доступне препарате за одбијање комараца - упозорава он.

Процена је да је заражено скоро 2.000 људи

- Ми тренутно имамо осморо људи са упалом мозга или са парализама што је исто упала централног нервног система. Иначе, најмање 1.000 људи је убодено комарцима који преносе грозницу Западног Нила, јер 80 одсто заражених нема никакве симптоме, вирус им продре у организам, али је клиничка слика без симптома. Једино се може сазнати да су инфицирани онда када се тестирају на овај вирус - наводи за Радовановић.

Он је објаснио да би актуелан број регистрованих оболелих од овог вируса у Србији требало помножити са 100 или 150 како би се добио број који показује колико је људи оквирно заражено. Обзиром да је за сада потврђено 14 случајева инфекција овом методом долазимо до броја заражених који се креће између 1.400 и 2.100 људи.

- Од сто одсто заражених осамдесет нема симптоме, осталих око 20 одсто заражених добије температуру, осип, болове у мишићима и зглобови, може се десити и дијареја, а мање од један одсто добије симптоме упале мозга - закључио је Радовановић.

Он је упитан да прокоментарише да ли се након једног прележаног пута ствара имунитет на грозницу Западног Нила оценио да људи ипак не би требало да се опуштају и да могу опет бити заражени са симптомима болести.

Шта је грозница Западног Нила и како се заштити

Према писању "Батута" грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца. Главни преносилац вируса Западног Нила је "Culex пипиенс", врста комарца која је одомаћена и код нас. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.

У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, препоручује се примена мера личне заштите од убода комараца, и то:

-Употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном.

-Ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје.

-Препоручљиво је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.

-Избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору.

-Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета.

-Редукција броја комараца у затвореном простору.

-По могућству боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен.

-Избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.

-Смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави, што се постиже исушивањем извора стајаће воде. --На тај начин смањује се број места на које комарци могу да положе своја јаја. Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду.

-У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мера превенције.

-У случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах се јавити изабраном лекару

Аутор:
Пошаљите коментар