broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић на пријему поводом 75 година УНИЦЕФ-а

07.12.2021. 21:02 21:04
Пише:
Фото: Фонет/Слободан Миљевић/Влада Србије

БЕОГРАД: Поводом 75 година постојања и рада УНИЦЕФ-а вечерас је приређен свечани пријем у Београду којем је присуствовала премијерка Ана Брнабић која је поручила да та организација треба и мора да постоји све док је и човечанства.

Пријему су, између осталих, присуствовали и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, супруга председника Србије Тамара Вучић, амбасадор САД Ентони Годфри, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.



Брнабић је истакла да прослава јубилеја УНИЦЕФ-а припада онима због којих је та организација и створена, а то су деца која су, како каже, основ свега што радимо и сваког даљег развоја и наше земље и читавог света.



"Све оно што Влада Србије ради, ради за децу", казала је Брнабић, наводећи да су усвојене бројне стратегије и иницијативе усмерене на унапређење положаја деце, посебно оне најугроженије.



Према њеним речима, Влада је у потпуности посвећена заштити права детета и стварању могућности да свако дете у Србији има једнаке шансе за срећно детињство испуњено љубављу, игром и учењем.



"На том задатку и за тако важан циљ сви морамо да се удружимо, да развијемо јаке системе подршке за наше најмлађе чланове друштва како би их увек заштитили и стално оснаживали. Мисија коју УНИЦЕФ у томе има већ 75 година је најузвишенија и најлепша могућа", казала је Брнабић.



Како је навела, огроман је број пројеката које Влада спроводи заједно са УНИЦЕФ-ом, а један од најважнијих третира превенцију насиља над децом.



Истичући да свако друго дете пати од насилног дисциплоновања, Брнабић је навела да је у сарадњи са УНИЦЕФ-ом израђена национална стратегија у борби против насиља које укључује децу.



Такође, прошле недеље су седам министарстава и Канцеларија за информационе технологије и еУправу потписали протокол о пружању међусекторских услуга путем софтверског решења "Чувам те", што је, како је појаснила, прва национална платформа која се бави питањима заштите и превенције различитих врста насиља које укључује децу.



У сарадњи са УНИЦЕФ-ом Србија ради и на обезбеђивању једнаких шанси за децу из маргинализованих група, односно пружању прилика тој деци да се укључе у све друштвене токове, да здраво одрастају у породичном окружењу, заврше школовање и остваре пун потенцијал, али и у обезбеђивању једнаком приступу квалитетном предуниверзитетском образовању за свако дете, као и обезбеђивању подршке родитељима и старатељима како би свој деци пружили одрастање и васпитање какво заслужују.



Премијерка је навела и да су сарађивали у борби против ковид 19 пандемије и то од унапређивања онлајн наставе, обезбеђивања да сва деца имају интернет у својим домовима, да свако дете има лап-топ компјутер, повећања видљивости проблема менталног здравља као последица пандемије, до набавке и дистрибуције вакцина кроз ковакс програм.



Захвалила је Тамари Вучић на свему што ради за благостање и здравље деце у Србији, али и на помоћи Влади у прављењу искорака у лечењу деце оболелих од ретких болести.



Брнабић је подсетила да Србија има дугу традицију сарадње са УНИЦЕФ-ом и у том смислу навела да је Федеративна Народна Република Југославија била једна од првих земаља која је 1947. године потписала основни споразум о сарадњи са УНИЦЕФ-ом, а тадашња Југославија била прва европска држава и друга у свету која је основала национални комитет за УНИЦЕФ чији је назив 1965. године промењен у Југословенска комисија за сарадњу са УНИЦЕФ-ом.



Југославија је 1990. године потписала и ратификовала конвенцију о правима детета, казала је Брнабић и додала да је исте године УНИЦЕФ отворио своју међународну канцеларију у Београду за помоћ великом броју породица и деце погођене оружаним сукобима на подручју Југославије.

Пише:
Пошаљите коментар