Brnabić na prijemu povodom 75 godina UNICEF-a
BEOGRAD: Povodom 75 godina postojanja i rada UNICEF-a večeras je priređen svečani prijem u Beogradu kojem je prisustvovala premijerka Ana Brnabić koja je poručila da ta organizacija treba i mora da postoji sve dok je i čovečanstva.
Prijemu su, između ostalih, prisustvovali i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević, supruga predsednika Srbije Tamara Vučić, ambasador SAD Entoni Godfri, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
Brnabić je istakla da proslava jubileja UNICEF-a pripada onima zbog kojih je ta organizacija i stvorena, a to su deca koja su, kako kaže, osnov svega što radimo i svakog daljeg razvoja i naše zemlje i čitavog sveta.
"Sve ono što Vlada Srbije radi, radi za decu", kazala je Brnabić, navodeći da su usvojene brojne strategije i inicijative usmerene na unapređenje položaja dece, posebno one najugroženije.
Prema njenim rečima, Vlada je u potpunosti posvećena zaštiti prava deteta i stvaranju mogućnosti da svako dete u Srbiji ima jednake šanse za srećno detinjstvo ispunjeno ljubavlju, igrom i učenjem.
"Na tom zadatku i za tako važan cilj svi moramo da se udružimo, da razvijemo jake sisteme podrške za naše najmlađe članove društva kako bi ih uvek zaštitili i stalno osnaživali. Misija koju UNICEF u tome ima već 75 godina je najuzvišenija i najlepša moguća", kazala je Brnabić.
Kako je navela, ogroman je broj projekata koje Vlada sprovodi zajedno sa UNICEF-om, a jedan od najvažnijih tretira prevenciju nasilja nad decom.
Ističući da svako drugo dete pati od nasilnog disciplonovanja, Brnabić je navela da je u saradnji sa UNICEF-om izrađena nacionalna strategija u borbi protiv nasilja koje uključuje decu.
Takođe, prošle nedelje su sedam ministarstava i Kancelarija za informacione tehnologije i eUpravu potpisali protokol o pružanju međusektorskih usluga putem softverskog rešenja "Čuvam te", što je, kako je pojasnila, prva nacionalna platforma koja se bavi pitanjima zaštite i prevencije različitih vrsta nasilja koje uključuje decu.
U saradnji sa UNICEF-om Srbija radi i na obezbeđivanju jednakih šansi za decu iz marginalizovanih grupa, odnosno pružanju prilika toj deci da se uključe u sve društvene tokove, da zdravo odrastaju u porodičnom okruženju, završe školovanje i ostvare pun potencijal, ali i u obezbeđivanju jednakom pristupu kvalitetnom preduniverzitetskom obrazovanju za svako dete, kao i obezbeđivanju podrške roditeljima i starateljima kako bi svoj deci pružili odrastanje i vaspitanje kakvo zaslužuju.
Premijerka je navela i da su sarađivali u borbi protiv kovid 19 pandemije i to od unapređivanja onlajn nastave, obezbeđivanja da sva deca imaju internet u svojim domovima, da svako dete ima lap-top kompjuter, povećanja vidljivosti problema mentalnog zdravlja kao posledica pandemije, do nabavke i distribucije vakcina kroz kovaks program.
Zahvalila je Tamari Vučić na svemu što radi za blagostanje i zdravlje dece u Srbiji, ali i na pomoći Vladi u pravljenju iskoraka u lečenju dece obolelih od retkih bolesti.
Brnabić je podsetila da Srbija ima dugu tradiciju saradnje sa UNICEF-om i u tom smislu navela da je Federativna Narodna Republika Jugoslavija bila jedna od prvih zemalja koja je 1947. godine potpisala osnovni sporazum o saradnji sa UNICEF-om, a tadašnja Jugoslavija bila prva evropska država i druga u svetu koja je osnovala nacionalni komitet za UNICEF čiji je naziv 1965. godine promenjen u Jugoslovenska komisija za saradnju sa UNICEF-om.
Jugoslavija je 1990. godine potpisala i ratifikovala konvenciju o pravima deteta, kazala je Brnabić i dodala da je iste godine UNICEF otvorio svoju međunarodnu kancelariju u Beogradu za pomoć velikom broju porodica i dece pogođene oružanim sukobima na području Jugoslavije.