light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брине све мањи број вакцинисаних у Србији

17.07.2022. 12:42 12:45
Пише:
Фото: Дневник/ Р. Хаџић

Проценат вакцинисаних у нашој земљи опада, што може да доведе до појаве многих болести за које се мислило да су давно искорењене

. Многи програми редовне имунизације су занемарени, делом због фокуса на пандемију, али и због двосмислених порука у јавности које су довеле до тога да се ставови о имунизацији негативизују. Поред вируса короне и грипа, чија се епидемија очекује на јесен, актуелне су и пнеумококне болести које немају сезону. Зато је вакцинација најбоље решење, јер ће се грађани на тај начин заштитити од тежих облика болести, хоспитализације и смрти, а поготову старије особе од 65 година и хронични болесници. Управо о овим проблемима дискутовало се на конференцији „Повуци прави потез“ коју су заједнички организовали Форум пацијената Србије и Респираторни едукативни центар, струковно удружење пулмолога. Премијерно је приказан и едукативни видео спот „Ко рано рани“ у којем учествују бројне познате личности, попут Тихомира Станића, Алена Исламовића, Зое Кида, Владимира Цупаре, Стевана Пиалеа, Ане Станић и других. Након конференције одиграна је ревијална партија шаха са нашим велемајсторима попут Алисе Марић, јер се шаховским изразом може рећи да је вакцинација стратешки, мудар потез.

Да је пнеумококна болест и даље водећи узрок смртности у свету и то у свим старосним групама, а која може да се спречи вакцинацијом, упозорио је пулмолог и начелник Одељења за пулмологију у Институту за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић“ професор др Предраг Минић.

Премијерно је приказан и едукативни видео спот „Ко рано рани“ у којем учествују бројне познате личности, попут Тихомира Станића, Алена Исламовића, Зое Кида, Владимира Цупаре, Стевана Пиалеа, Ане Станић и других

- Деца млађа од пет година и старији од 65 година су две најризичније групе када је пнеумококна болест у питању. Код нас су деца заштићена, али се још увек недовољно пажње обраћа на старије од 65 и људе који су у великом ризику да тешко оболе од пнеумококне болести. Ту се пре свега мисли на оне који немају слезину, особе са озбиљним оштећењем имунитета - ХИВ позитивне особе, трансплантиране, оболеле од малигних болести. За ову категорију становништва држава сноси трошкове имунизације. Деца млађа од пет година и старији од 65 су, такође, најризичнија група и када је грип у питању – рекао је др Минић.

Заразне болести су кроз историју сејале масовну смрт, па не чуди што се проналазак вакцина назива највећим достигнућем у медицини. Спасиле су многе животе. Помоћница директорке Ковид болнице Батајница УКЦ Србије др Александра Радовановић Спурнић каже како је коронавирус један од примера како изгледају инфективне болести. Лекар, који ради са пацијентима оболелим од коронавируса, на основу клиничке слике пацијента може да претпостави да ли је вакцинисан или није. Пацијенти који су хоспитализовани, имали тешке клиничке слике и налазили се у јединицама за интензивно лечење, углавном су били невакцинисани. Са друге стране, вирус короне не оставља доживотни имунитет.

- Након прележане болести добија се имунитет који је временски ограничен, па особа може поново да се инфицира. То значи да се вакцине морају давати на неки одређени период. С друге стране, вероватно ће се мењати и типови вируса и питање је да ли ће та једна вакцина штитити против неког другог соја. Тако је и код грипа, јер сваке године имамо сој који се очекује и људи се сваке године вакцинишу против тог соја. Што се тиче ове јесени, сви причају о новом таласу, који се очекује. Мој став је да он не може бити масован, с обзиром да имамо вакцине, антивирусне лекове и људе који су већ прележали болест. Међутим, ковид нас је демантовао много пута, тако да је велико питање како ће све изгледати на јесен – рекла је др Радовановић Спурнић.

Према званичним подацима, у нашој земљи је умрло више од 16.000 људи од последица ковида, а број регистрованих случајева је премашио два милиона.

- Сведоци смо да у неколико последњих година све више особа, сумњивог знања и још сумњивијег карактера, износи у јавност ставове о штетности вакцина. Њихова присутност у свим медијима је велика и лако долазе до свих слојева друшта. Свакодневно се појављују у медијима и износе неистине, оповргавајући чињенице о добробити коју вакцине доносе. Њихови мотиви нису јасни, али последице њиховог деловања су потпуно јасне. А то су, тешка обољења, често и смрт, оних који им поверују. Желим, у своје име и име Форума пацијената Србије, да јасно и гласно изнесем научну чињеницу, која је последњих двеста година апсолутно потврђена. Вакцине спасавају животе. Вакцина ће и вама спасити живот. То је неоспорна чињеница. Свако ко тврди другачије свесно и намерно угрожава ваш живот, животе ваших најближих, и што је неопростиво, животе ваших беба и ваше деце – рекао је Предраг Слијепчевић, потпредседник Форума пацијената Србије.

Љубица  Петровић

Пише:
Пошаљите коментар