Босанац одабрао север Баната за завичај
Већ деценију обогаћује културни живот Нових Козараца на северу Банату Уметничка галерија „Здравко Мандић“.
Кад је реномирани сликар Здравко Мандић (1935-2012) поклонио колекцију својих дела кикиндском музеју, а условио да њихова поставка буде у Козарцима, сликар Брацо Азарић из тог места се некако осетио прозваним да 2011, са професором Радетом Новаковићем и парохом Желимиром Јовановићем, још за Мандићева живота установи галерију која носи његово име.
- Кад је Мандић преминуо, покренули смо ликовну колонију, а поводом десетогодишњице постојања Галерије спремамо пригодну публикацију да сумирамо досадашњи учинак. У здању где су легати Мандића и писца Ђоке Стојчића, те огранак кикиндске библиотеке „Јован Поповић“ са преко 6.000 наслова, приређују се и дечије ликовне колоније, изложбе, књижевни и глумачки сусрети... Дакле, имамо чиме да се подичимо јер је ово омиљено стециште уметника свих профила - вели Азарић, председник управе Галерије.
Она блиско сарађује са Месном заједницом, локалном православном црквеном општином и осмољетком „Иво Лола Рибар“, а кад затреба помажу чланице Удружења жена и друге локалне организације.
Азарић каже да дешавања у галерији селу пуно значе. Својевремено су долазили Раша Попов, Душко Трифуновић и друга знана имена, те књижевници из Темишвара Славомир Гвозденовић, Горан Мракић и музичар Мимо Обрадов.
Уз сталне поставке чланова галерије и слика из легата Мандића, приређују се изложбе радова насталих на ликовним колонијама, али и других уметника, попут јапанских вајара, учесника кикиндског међународног скупа „Тера“. Излагали су и кикиндски ствараоци Смиљана Шалго, Светлана Петров Рацков и Нандор Мичик, Милорад Каћански и Иштван Фуско из Србобрана, Станислава Летић из Руме...
- Већ смо угостили око 60 сликара па и оне родом из нашег места, попут Предрага Радошевића, који сад живи у Пожаревцу. Одавде потичу и Љубица Стојанковић, Драгана Вулин, Оливер Карановић, Рајко Мркеља, Саша Ђенић, Ратко Бајић, Душан Ковач... Козарчани могу да се поносе сликарима које имају, а све захваљујући легату Мандића, који је поклонио 1988. Здравко, иако рођен у Босни, Козарце је сматрао завичајем - наглашава Азарић.
Мандић је завршио основну и средњу школу у Кикинди, а Академију у Београду, где је и магистрирао. У Зрењанину 1965. се запослио у Савременој галерији, а од 1974. две деценије, све до пензионисања, био је директор. Један је од оснивача познате Ликовне колоније Ечка, имао је преко 150 самосталних изложби и дела су му у многим галеријама и приватним колекцијама широм света.
Под кровом Галерије је и легат бившег министра културе Србије и амбасадора СРЈ у Чешкој Ђоке Стојчића, који је поклонио преко 1.000 књига, слика и личних предмета.
- То је својеврсна завичајна спомен-соба са предметима који подсећају на Босанску крајину, одакле су се колонисти после Другог светског рата доселили у Банат. Кад неко дође са стране, можемо да му покажемо ко смо и одакле дошли - из Кључа, Бања Луке, Приједора, Санског Моста, Купреса и других места. У тој соби ћемо поставимо и слике наших истакнутих мештана. Живе у Београду, Новом Саду и другим градовима наше земљи и по иностранству, али завичај не заборављају и настоје да му се одуже. Милан Ћорковић, који већ дуго живи у Берлину, помогао је градњу цркве, а Јово Ђурђевић кад је зидана капела. Врло активно, Удружење Козарчана у Београду намерава ускоро да овде организује сусрет Козарчана који живе и раде далеко од завичаја - најављује Брацо.
Вилу, која је постала храм културе, помало нагриза зуб времена и треба је обновити, па се Азарић нада помоћи локалне самоуправе.
- Управљање Галеријом у селу није лако јер за сваку акцију треба наћи средства. Већином се обични људи не разумеју толико у уметност, па се помало и устручавају да дођу на изложбе или књижевне вечери. Радије ће на фудбалске утакмице или неке забавне феште, но, како континуирано организујемо културна дешавања, расте заинтересованост мештана. Уметничко богатство којим располажемо треба чувати и неговати, а неки ми често приговоре: Да немаш неке користи, не би ти то ни водио. Не могу схватити да љубав према уметности обавезује. Жао би ми било да се слике којима располаже Галерија не виде јер велико духовно богатство имају Нови Козарци - констатује Азарић, који већ трећи мандат води Галерију, а слика скоро пола века.
Милорад Митровић