Болеснима од псоријазе неопходна биолошка терапија
У Србији има 140.000 оболелих од псоријазе, а процењује се да би за три стотине болесника требало да се обезбеде биолошки лекови, јер нема других терапијских могућности, речено је у Београду на скупу посвећеном тој болести.
Амбасада САД у сарадњи са Клиником за дерматовенорологију Клиничког центра Србије и с Клиником ВМА за кожне и полне болести организовала је на Медицинском факултету у Београду скуп о том озбиљном системском, аутоимуном обољењу које у многим случајевима прате друге болести. Директор Клинике за дерматовенорологију Клиничког центра Србије Милош Николић рекао је да је биолошка терапија доступна за друге аутоимуне болести, али не и за псоријазу.
- Циљ дерматолога је да унапреде лечење својих пацијената увођењем савремене терапије, као и да скрену пажњу на последице псоријазе, уколико се не лечи адекватно и на време - рекао је Николић.
Амбасадор САД Кајл Скот најавио је даљу сарадњу Амбасаде са Министарством здравља, Републичким фондом за здравствено осигурање и Медицинским факултетом у Београду, како би савременија терапија биле на располагању онима којима је најпотребнија.
Представник Удружења 3П Горан Филиповић навео је да од псоријазе у Србији болује 150.000 људи, а да 10 одсто теже оболелих покуша самоубиство, јер не успевају да фунцкионишу у средини која их одбацује, а најчешће је та болест праћена и другим болестима.
Удружење пацијената оболелих од псоријазе 3П и дерматолози недавно су апеловали на Републички фонд за здравствено осигурање и Министарство здравља Србије да обезбеде терапију биолошким лековима који су неопходни за лечење најтежих облика те болести.
- Оболелима од псоријазе у Србији није доступна биолошка терапија о трошку РФЗО, која драматично смањује симптоме болести и поправља квалитет живота. Зато молимо надлежне институције да обезбеде биолошку терапију за пацијенте с тежим облицима болести - рекао је представник Удружења 3П Горан Филиповић.
- Образложење РФЗО због чега на позитивној листи нису биолошки лекови за псоријазу, регистровани у Србији пре десет година, јесте да је то скупа терапија за коју сада нема новца. Много је скупље да се лече све болести које прате псоријазу - казао је Филиповић.
Председник Удружења дерматолога Србије Жељко Мијушковић рекао је да су светске судије показале да оболели од псоријазе, аутоимуне болести која није само козметички проблем, живе у посеку три до четири године краће у односу на остало становништво.
- Међу оболелима од псоријазе сваки пети пацијент има тежи облик болести и за њих је једини спас савремена биолошка терапија, која је високоефикасна и безбедна и побољшава здравствени и друштвени живот пацијента - казао је Мијушковић.
Псоријаза се у Србији лечи лековима који су у примени 30 и више година, а имају много нежељених ефеката, навели су представници Удружења 3П и напоменули да су биолошки лекови доступни у свим околним земљама. Указали су да се пацијенти суочавају и са стигматизацијом, јер се псоријаза погрешно сматра заразном болешћу.
Љ. П.