БАЛКАН У РИЗИКУ ОД СНАЖНИХ ЗЕМЉОТРЕСА Контроверзни холандски сеизмолог тврди да су најугроженије тачке у ове две земље
Најконтроверзнији холандски сеизмолог за кога се прићало да је предвидео земљотрес у Турској почетком ове године, није омиљен у свету научних кругова јер примењује потпуно другачије методе.
Он уз помоћ положаја планета предвиђа земљотресе широм света. Франк Хугербитс ради за Геометријски преглед Соларног система такозвани SS Геос који барем једном недељно избацује узвештаје о потенцијалним потресима широм света.
Новинар Курир ТВ Саша Добријевић ступио је у контакт са Хугербитсом и урадио ексклузивни интервју за јутарњи програм Редакција.
*Ваша метода за предвиђање земљотреса је потпуно неуобичајена, како сте успели да повежете положај планета са земљотресима? То је врло занимљиво.
- Ове информације може свако да провери на нашем вебсајту, али желим да појасним мало. У јуну 2014. године, догодила се сеизмичка активност и шест великих земљотреса, од којих је један достигао 7.9 степени по Рихтеру. Потреси су трајали осам сати. Запитао сам се откуда ођедном та сеизмичка активност. То ме натерало да погледам положај планета по први пут. Био сам изненађен, јер сам у симулационом софтверу соларног Система, видео да су три планете у коњукцији, да су јако близу. Тада сам се запитао, да ли је то само случајност или је та појава повезана са земљотресима? Почео сам да истражујем све јаче земљотресе од 1960. Године. Био сам шокиран, јер су сви већи земљотреси догодили када и зближавање три планете нашег соларног Система. Затим сам направио статистику како бих то доказао. Сада нема сумње да је ово тачно и доказано - каже Франк Хугербитс, сеизмолог, истраживач и програмер софтвера SS Геос.
* Шта можемо да очекујемо на планети у наредних неколико месеци када је ваше предвиђање земљотреса у питању?
- Обично не гледам толико унапред, углавном је то девет дана унапред, јер ми то омогућава да урадим детаљне анализе и да емитујем извештај у видео формату. То одузима много времена. Могу да погледам критичне локације у новембру, али много тога зависи шта се дешавало пре тог времена. Ако није било веће сеизмичке активности, онда могу да направим боље процене када и где би могао да се догоди земљотрес у новембру, тако да нема увек смисла предвиђати овом методом земљотресе толико унапред.
*Да ли постоји опасност за Балканско полуострво? Постоји студија која говори да су нека подручја Балкана ризична.
- Заправо постоји могућност. Имали смо земљотресе у Турској у фебруару и сада видимо сеизмичке активности северно од те области поготово у Румунији. Претпостављам да на Балкану може да буде земљотрес од 6 степени Рихтера у једном тренутку, можда чак и до седам степени. Обично су то локације у Румунији у Бугарској, али се то не дешава толико често. Постоји могућност да се земљотрес те јачине ускоро догоди у Румунији. Један такав је забележен 1940. годинеи то 7.8 степени по Рихтеровој скали. Што се тиче остатка Балкана, могуће је да се догоде потреси магнитуде 6 степени Рихтера, али се надамо да ћемо наћи индикације, поготово за таква подрхтавања тла пре него што се догоде.
(Kurir.rs)