Аврамовић: Измењене спорне тврдње у уџбенику историје
Уџбеник историје за шести разред, за који је патријарх Иринеј изјавио да садржи наводе које су "срамота за српски народ", је измењен и у књижарама се налази издање из 2015. у којем нема спорних тврдњи,
речено је данас Танјугу у Заводу за унапређивање образовања и васпитања.Како је дописом објаснио директор тог завода Зоран Аврамовић неке од примедаба изнетих у писму, које је патријарх 18. марта 2014. упутио тадашњем министру просвете Томиславу Јовановићу, јесу оправдане, али ти недостаци нису таквог карактера да би се предложило да се уџбеник повуче из употребе.
"Потребно је, међутим, обавезати издавача и аутора да се у новом издању овог уџбеника, који поседује многе квалитете, преформулишу називи 'Македонски Словени' (стр. 47 и 53) и 'Македонска држава' (стр. 48) и релативизује тврдња о Албанцима као староседеоцима Балканског полуострва (стр. 42)", наводи се у допису.
Према Аврамовићевим речима, Центар за развој програма и уџбеника Завода образовао је радну групу састављену од компетентних историчара, стручњака за историју средњег века, која је размотрила примедбе патријарха и закључила да поједине нису без основа, али да има и таквих које једноставно не стоје.
Наиме, историчари су оценили да је оправдана примедба о употреби назива "Македонски Словени", и "Македонска држава", док је делимично оправдана примедба о пореклу Албанаца, које аутор убраја у староседеоце Балканског полуострва, оценили су историчари.
Историчари су закључили да нису оправдане ни примедбе према којима аутор тврди да Неретљани нису Срби, да негира да су у Босни и југоисточно од Сплита живели Срби, као и да се може погрешно закључити да су Албанци имали државу у време цара Душана."Министарство је, према нашим сазнањима ово мишљење доставило издавачу, који је унео корекције у ново издање. У књижарама је, дакле, издање из 2015. године у коме нема спорних тврдњи", закључује се у Аврамовићевом допису.
(Танјуг)