scattered clouds
9°C
18.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0208
usd
107.8135
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Аудио-визуелни спектакл у Бечу: Представљен Теслин времеплов

30.09.2017. 08:24 08:30
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕЧ: У главном граду Аустрије, Бечу, организована је несвакидашња мултимедијална пројекција о великом српском научнику и иноватору Николи Тесли, без чијих изума не бисмо могли да замислимо савремени начин живота. 

У организацији М:тел Аустрија, најмлађу чланицу Телеком Србија групе, млади уметник Душан Јововић дочарао је синоћ живот и дело Николе Тесле кроз аудио-визуелни спектакл „Теслин времеплов“, а фасада Техничког универзитета послужила је као платно.

Велика ми је част што је управо у граду познатом по великанима просветитељства и културе „Теслин времеплов“ имао своје премијерно приказивање изван нашег региона. Телеком Србија осмислила је овај аутентичан пројекат у жељи да ода почаст визионару који је својим генијалним проналасцима оставио неизбрисив траг у друштву, истакао је генерални директор компаније Телеком Србија Предраг Ћулибрк.

У прилог симболици овог окупљања говори и чињеница да је рад великог Тесле за време његовог живота био веома цењен од стране његових бечких колега, а Технички универзитет у Бечу доделио му је почасни докторат 1908. године. Континуирано се залажући за промоцију науке, желели смо да кроз спој савремених технологија и уметности, подржимо иновације и инспиришемо неке будуће научнике, али и да ојачамо имиџ наше компаније, навео је Ћулибрк.

Он је истакао да Тесла није задужио само Србију, већ цео наш регион и свет, јер сада сви уживамо у благодетима заснованим на његовим патентима.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж апеловао је на студенте Техничког универзитета у Бечу да допусте да их инспирише ово вече и да раде на обликовању наше будућности, као што је то чинио Тесла.

Он је изразио задовољство одличним економским односима Аустрије и Србије, подсетивши да је у Србију инвестирало више од 350 аустријских предузећа, а да данас имамо једну велику инвестицију из Србије у Аустрији преко М:тел-а.

Вице декан Факултета за електротехнику и ИТ Техничког универзитета Ерих Шупита истакао је да је име Николе Тесле појам за све који се баве овом науком, и да није био замислив напредак без изума српског научника.

Рекао је да је Тесла оставио наслеђе које бечки факултет преноси својим студентима, додајући да се може рећи да је српски научник један од оснивача модерне електротехнике.

Захваљујући његовим изумима, како је додао, данас уживамо у могућностима које пружа мобилна телефонија.

Шупита је изразио жаљење што Никола Тесла никада није студирао на бечком Техничком универзитету, али је подсетио да је њему 1908. дат почасни докторат.

Тесла се на почасном докторату захвалио, како то доликује човеку који је радио на успостављању брзе комуникације, телеграмом, рекао је он.

Шупита је, испред Техничког универзитета генералном директору Телекома Србија уручио, овом приликом, факсимил телеграма Николе Тесле.

Овај телеграм славни научник је 11. марта 1908. године послао из Њујорка Техничком универзитету у Бечу како би се захвалио на додељеном почасном докторату.

Захваљујем на  изузетно цењеном признању мојих скромних заслуга. У нади да ће Ваша сјајна установа и даље успешно напредовати, молим Вас да пренесете поздраве мојим сарадницима и блиским пријатељима, написао је Тесла у телеграму који је до сада чуван у Техничком универзитету у Бечу.

Ћулибрк се захвалио представнику бечког факултета на „сјајном гесту“, рекавши да са поносом носи Теслин телеграм који послао у Београд.

Присутни су имали прилику да уживају у пројекцији „Теслин времеплов“, који је недавно добио престижно признање BalCannes 2017 за најбољи регионални пројекат, а 2016. године награђен је европском наградом „ПР Exxellence Award“ као један од пет најбољих пројеката у категорији „Наука и образовање“.

Аутор:
Пошаљите коментар