Археолошко наслеђе најугороженије у Срему и Посавини
БЕОГРАД: Археолошко наслеђе је угрожено на целој територији Србије, нарочито у Срему и Посавини, нешто мање у југоисточним деловима земље, изјавио је данас Адам Црнобрња, председник Српског археолошког друштва на предавању "Подизање свести о значају археолошког наслеђа" у Атријуму Народног музеја у Београду.
У организацији Министарства културе и информисања, предавање је било намењено представницима других министарстава, без чијег рада брига о археолошком наслеђу не може бити комплетна, као и представницима Града Београда.
Црнобрња је за Танјуг казао да се надземно културно наслеђе може видети и да се установи како пропада.
"С друге стране, ми знамо за 20.000 локалитета у Србији од којих свега 192 имају статус културног добра. За десетине хиљада не знамо да постоје. Нова и стара законска решења на доприносе очувању археолошког наслеђа, тако да већ деценијама имамо процес уништавања археолошког наслеђа", казао је Црнобрња.
Оценио је и да у медијима постоји пажња за археолошке локалитете тек када дође до пљачкања тог важног културног наслеђа.
"На годишњем нивоу у инфраструктурним радовина нестаје много археолошких локалитета. Читава наша струка указује на такву ситуацију... Када архелошко налазиште једном начнете онда нема назад... Нема поправке. У неким радионицама по Србији се деца уче како да користе детекторе за метал и због тога морамо представнике локалних самоуправе, школског система, полиције... да упознамо са изазовима очувања архелошког наслеђа", казао је Црнобрња и додао да су слична предавања одржана већ у 25 градова по Србији.
Према његовим речима, посебно је срећан што се данас обратио представницима Министарства унутрашњих послова.
"Нама је потребна стална комуникација с тим људима. Једино кроз интерсекторску сарадњу постоји могућност за ефикасну акцију", рекао је председник Српског археолошког друштва.
За њега нема дилеме да се често мисли о археологији као о хобију, уместо као о озбиљној науци.
"Врло мало људи зна да се археолошка истраживања врше искључиво с дозволама Министарства културе и информисања и да је свако друго копање кривично дело", рекао је још Адам Црнобрња.