Ана Зорић из Темерина успешно упловила у свет ароматерапије
Тешко да ће неко ко једном осети ужитак у мирису есенцијалних уља, а поготово у њиховим другим делотворним дејствима, моћи да престане са употребом истих.
Осим освежавања простора, постоји још мноштво различитих, корисних функција уља и управо у њима се крије права магија. Свако уље прича је за себе и својим деловањем може да помогне како на психичком, тако и физичком нивоу...
– Део велике фитотерапије, која подразумева коришћење биљака на било који начин, јесте ароматерапија у којој се употребљавају есенцијална уља – каже на почетку разговора Ана Зорић, професорица биологије и сертификовани ароматерапеут. – Употребу ових уља видим као начин да се приближиш природи, али и себи. По мени, она су највише делотворна у смислу да некако пробуде, раздрмају и покрену људе, а самим тим онда и на физичком нивоу поправе ствари. Свако уље има три начина деловања – у духовном, менталном и физичком смислу и свако ће „поправити“ оно за шта је предвиђено.
Ова Темеринчанка је пре шест месеци почела са производњом уља, која је назвала „Натура есе” , у складу са оним што је природно, док се за другу реч определила јер је правилније говорити есенцијална, него етерична уља јер је у питању есенција биљке, њена основа и суштина.
У овај занимљив и шаролик свет закорачила је почетком прошле године, када је почела са едукацијом. Слоган њених производа је „Ароматерапија за понети“, јер су ролони које прави такви да их можете лако носити свугде.
Главобоља и антистрес предњаче
Од 14 уља која су у понуди два се посебно истичу.
– Најтраженије је за главобољу, а потом за антистрес – истиче Ана Зорић. – Имам још и уље за олакшавање синдрома предменструалних синдрома, за акне, имунитет, чвршћи и бољи сан, ублажавање симптома уједа инсеката, подстицање енергије и среће, за концентрацију, против бора, јачање ноктију и побољшавање сексуалне жеље код жена. У преводу на српски ту је и уље „срећна беба“ када малишане муче грчеви, или затвор, опушта их пред спавање и јача имунитет. У понуди су и она персонализована, њих радим када неко поручи нешто по жељи, за неку посебну тегобу коју има. За сада тестирам и припремам уље за болове у врату и раменима, против проширених вена и псоријазу.
– Супруг ми је донео из Бугарске уље од руже. Заинтригирало ме је каква још постоје и задивила сам се оним што сам открила. Есенцијална уља у свету се праве од више од 300 врста биљака. Моја колекција тренутно има 44 појединачна уља од којих правим 14 ролона. Њих набављам од једанаест различитих произвођача и дистрибутера у Србији, па их мешам како би добили одређену функцију и сврху.
После завршене едукације за ароматерапеута, следећи корак уследио је као последица тога што су њену ћерку изуједали комарци.
– Покушала сам некако да јој умирим последице уједа, па сам направила први ролон за то и био је делотворан – присећа се Ана Зорић. – Од тога је све почело. На едукацији смо добили још неке идеје, а друге сам ја смишљала, као што је овај за ублажавање предменструалних синдрома, јер за њега доста крију рецепте.
Есенцијална уља по прописаним формулама меша са базним (основним), за које користи најчешће оно од коштица грожђа, јер је најсувље и кожа га најбрже упија, затим сунцокретово, уље од бадема, авокада, коштица кајсија, кокосово...
– Иде два посто есенцијалног уља, остало се разблажује. За одрасле, здраве особе је већа концентрација, а за децу и труднице мора да се пази, ту иде један посто разблажења.
Праве комбинације имају делотворно дејство, па је тако најтраженије уље за главобољу, мешавина три биљке.
– То су нана, камилица и лаванда. Нана, осим што је добра за мигрене, има и друга дејства, да покрене, буди и стимулише и направи неку промену у вама. Камилица је најнежнија, детоксична је, као и лаванда и она умирује, доноси другу страну у односу на нану, када се претера, па заједно онда држе савршен баланс.
Есенцијална уља у ролону могу да се користе кад год неко има потребу за тим.
– Мажу се на пулсне тачке, слепоочнице, иза врата, ушију и на зглобове шака. Упаковани су у стакло да не реагују са пластиком, бочица је тамна због сунца, да промена светлости не утиче на квалитет, а ролон је метални. Поента је да се, колико је то могуће, избегне употреба пластике.
С обзиром на то да је у овом послу званично шест месеци, Ана Зорић је задовољна како се ствари одвијају. Планира да покрене радионицу у којој би едуковала друге за једноставну употребу есенцијалних уља у домаћинству.
– Није важно да ли ће то бити за чишћење, лечење или коришћење дифузора, у које се сипа вода и накапа уље и такозвано хладно испаравање, такође, је један од начина ароматерапије. Ја, на пример, рибам подове водом помешаном са сирћетом и уљем лаванде, стакла перем алкохолом и ментом, а буђ се скида уљем од чајног дрвета и хидрогеном. Биологија, башта, одлазак у природу, то је стил мог живота, па бих желела да помогнем људима да се упознају и сами утисну у свет ароматерапије, набаве уља и крену да их користе по кући, да замене хемијске материје и да се притом боље осећају, побољшавају имунитет и здравље.
Ана Зорић се полако и постепено упустила у овај подухват, а жеља за покретањем радионице је већ на помолу.
– Све је отишло мало даље него што сам очекивала. По позиву, данас у Београду на једном имању држим прву званичну радионицу учесницима тродневног јога програма. Упознаћу их са ароматерапијом, правићемо ролоне... нисам се надала да ћу тако брзо добити прилику за то ново искуство – поручила је Ана Зорић.
Кристина Бугарски