АЛАРМАНТНО У последњих 15 година убијена 44 новинара који су извештавали о животној средини!
У порасту су насилни напади на новинаре који се баве животном средином, наводи се у најновијем извештају Унеско. Како преноси британски „Гардијан“, током последњих 15 година (од 2009. до 2023. године) чак 70 одсто новинара извештавају о заштити животне средине је нападнуто, а њих 44 је убијено!
У извештају се упозорава и на све већи број претњи онима који извештавају о климатским променама. Најмање 749 новинара из области животне средине суочило се са насиљем и застрашивањем. Осуђујуће пресуде су донесене само у пет од укупо 44 случајева убистава.
Унеско и Међународна федерација новинара, која су заједнички спровели истраживање, саопштили су да је еколошко новинарство постало све опаснија област. Често удаљена и изолована места, као и тема о којој се извештава - укључујући компаније за фосилна горива, рударске фирме, отимање земљишта и крчење шума - допринели су томе да се опоасност повећа.
„Без поузданих научних информација о текућој еколошкој кризи, никада се не можемо надати да ћемо је превазићи. Па ипак, новинари на које се ослањамо да истраже ову тему и осигурају доступност информација суочавају се са неприхватљиво високим ризицима широм света“, рекла је Одри Азулеј, генерална директорка Унеска и додала:
Протецтинг those who протецт оур планет!
Туне ин то @UNESCO's #WorldPressFreedomDay Цонференце ин #Chile, highlighting the threats фацед by енвиронментал јоурналистс.
Let's уните то сафегуард #PressFreedom анд енвиронментал воицес worldwide!https://t.co/3s6SPwHPE8 pic.twitter.com/O1imbTZVJu
— УНЕСЦО ?️ #Education #Sciences #Culture ?? (@UNESCO) May 2, 2024
„На Светски дан слободе медија морамо поново да потврдимо нашу посвећеност одбрани слободе изражавања и заштити новинара широм света“.
Физичко насиље - укључујући нападе, нелегално притварање, покушаје убиства и отмице - било је најчешћи облик напада и значајно је порасло на 111 инцидената у последњих пет година, са 61 у 2014-2018. и 45 у 2009-2013. Кроз консултације са 905 еколошких новинара из 129 земаља, истраживање је показало да је 749 нападнуто , а државни званичници су одговорни за најмање половину тих напада.
Мушкарци новинари су најчешће жртве физичких напада, док су новинарке више жртве дигиталног насиља. Иако је убиство новинара о животној средини Дома Филипса доспело на насловне стране бројних светских медија, истраживање је показало да напади нису престали и да су постали рутина.
„Новинари су основни актери у информисању наших друштава о различитим угловима еколошке кризе, укључујући климатске промене, борећи се са бруталним нивоима дезинформација које имамо о овим питањима“, рекао је Гиљерме Канела, главни аутор извештаја за Унеско и додао:
This year's #WorldPressFreedomDay ис фоцусед он the threats фацед by енвиронментал јоурналистс.
According то Гуилхерме Цанела (@UNESCO) ин the ласт 15 years 44 јоурналистс were мурдеред фор цоверинг енвиронментал issues.
Леарн море ⤵️ pic.twitter.com/SmQt6gp4se
— УН Web ТВ (@UNWebTV) May 2, 2024
"Сви актери, а посебно државни органи, морају хитно заштитити све новинаре. Без тога, наша друштва неће имати приступ тачним информацијама за суочавање са тренутном еколошком кризом".
(Telegraf.rs)