Адвокатска комора установила Повељу "Драгић Јоксимовић"
У саопштењу АКС се прецизира да је ова Повеља установљена у циљу подизања угледа адвокатуре и неговања највиших вредности и традиција адвокатске професије и да нема идеолошки контекст.
БЕОГРАД: Адвокатска комора Србије (АКС) установљавила је Повељу “Драгић Јоксимовић“, у знак сећања на тог адвоката који је 1946. године пред судом храбро бранио генерала Драгољуба Дражу Михаиловића, након чега је, због професионалног обављања посла, проглашен државним непријатељем.
У саопштењу АКС се прецизира да је ова Повеља установљена у циљу подизања угледа адвокатуре и неговања највиших вредности и традиција адвокатске професије и да нема идеолошки контекст.
Адвокат Јоксимовић је, како је указала АКС, ушао у анале српске адвокатуре због чувене одбране окривљеног генерала Михаиловића, када је демонстрирао необичну храброст и професионалну чврстину приликом заступања клијента у најтежим могућим условима.
Подсећа да је у времену и околностима у којима се одржавао процес групи окривљених непријатеља “нове”, тадашње власти, прихватање одбране била колико професионална толико и животна одлука, те да је Јоксимовић био потпуно свестан да ће, уколико свој посао у судници буде обављао савесно и у складу са Кодексом професионалне етике адвоката, бити ознацен као „издајник државе и народа“, што је уједно подразумевало да ће изгубити право на бављење адвокатуром.
Адвокат Јоксимовић је свог клијента, како наводи АКС, бранио бескомпромисно, храбро и стручно и на тај начин је показао да је адвокат који не мари за страх и притисак препуне суднице, који не мари за свој живот.
“Тиме је исказао своју приврженост закону и правди, професионалну цврстину, истрајност и адвокатску храброст”, сматра АКС и напомиње да одлука о установљавању Повеље „Драгић Јоксимовић“ нема идеолошки контекст који се везује за личност генерала Михаиловића, већ да је инспирисана позитивним примером његовог браниоца..
Адвокат Јоксимовић је због одбране Михаиловића означен као народни непријатељ и као такав 16. јуна 1947. године брисан из именика Адвокатске коморе. На исти датум 1949. године је ухапшен, оптужен за непријатељску делатност и осуђен на три године затвора и губитак грађанских права на годину дана.
У сремскомитровачком затвору је, под неразјашњеним околностима, умро 1. августа 1951. године. Рехабилитован је решењем Окружног суда у Београду 11. децембра 2008. године.