Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Schneider Electric у Србији: Лидер одрживих решења са глобалним утицајем

18.12.2024. 13:38 13:43
Пише:
шнајдер
Фото: Promo/ Schneider Electric

Компанија развија софтверска решења којим активно подржава зелену транзицију и доприноси глобалној одрживости

НОВИ САД: Schneider Electric, глобални лидер у области енергетске ефикасности, аутоматизације и дигитализације, одржао је сусрет са представницима медија у Новом Саду. Домаћин догађаја био је Драгољуб Дамљановић, директор Развојног центра у Новом Саду, уз подршку кључних лидера компаније – Неде Ланг, ХР директора, Илије Иветића, директора сектора за испоруку пројеката, Марка Ђуковића, директора центра за истраживање и инжењеринг и Мирне Антић, директорке комерцијалних операција.

Овај сусрет био је прилика да се представе кључна постигнућа компаније у овој години и амбициозни планови за 2025. годину, с посебним фокусом на одрживост, запошљавање и подршку младим талентима кроз образовне иницијативе.

Драгољуб Дамљановић, директор Schneider Electric Развојног центра у Новом Саду, нагласио је да компанија, са више од 20 година присуства у Србији и Црној Гори, континуирано доприноси глобалној одрживости и развоју локалних заједница кроз иновације. Он је истакао важност решења која компанија развија како би одговорила на савремене пословне изазове и климатске промене, али оно што, према његовом мишљењу, чини Schneider Electric јединственим у ИТ индустрији јесте спој врхунске експертизе и производног карактера компаније. Захваљујући сопственим производима, Schneider Electric је успео да обезбеди стабилност и континуиран раст чак и у захтевним околностима, док је многим компанијама било теже да се истим прилагоде. 

Schneider Electric је лидер у дигитализацији енергетске ефикасности и аутоматизацији, развијајући решења која смањују угљенични отисак у индустријама, зградама и инфраструктури. Кроз дигиталне платформе и сопствене производе, компанија не само да оптимизује пословање, већ омогућава и конкретне уштеде ресурса, чиме доприноси одрживости.

шнајдер
Фото: Promo/ Schneider Electric

Advanced Distribution Management System (ADMS) је главни производ који се дизајнира и развија у Србији, а представља напредно решење за дигитализовано управљање електроенергетским системима. Овај софтвер омогућава електродистрибутивним предузећима да оптимизују своје операције и значајно смање губитке у дистрибуцији електричне енергије. Чак и смањење губитака за само неколико процената, што овај софтвер омогућава, на годишњем нивоу резултира изузетним уштедама. ADMS представља флексибилну и моћну платформу која омогућава развој широког спектра решења прилагођених специфичним потребама и пословним циљевима клијената. Његова глобална присутност и успешно коришћење у више од 110 контролних центара на шест континената сведоче о врхунском квалитету, поузданости и иновативности овог решења, које поставља стандарде у управљању електродистрибутивним мрежама широм света.

Илија Иветић, директор сектора за испоруку пројеката, нагласио је да су у компанији посебно поносни што управо овде у Србији домаћи инжењери развијају кључна решења за оно што се данас назива паметна мрежа (смарт грид). „ADMS софтвер представља срж система који омогућава дигитализацију и напредно управљање електродистрибутивним мрежама широм света. Осим развоја производа, наш велики тим у Србији испоручује овај софтвер клијентима на глобалном нивоу – од Сиднеја до Торонта, Хонг Конга и Сан Франциска, Берлина, Каира, Милана и Сао Паула“, изјавио је Иветић. Као локални пример, истакао је пројекат са ЕДС-ом у Србији, где се модернизује опрема и имплементира најновија верзија ADMS-а са циљем да се смање губици у мрежи, чиме се аутоматски смањује производња и емисија CO₂, али и олакшава интеграција обновљивих извора енергије. Како је објаснио, кроз дигитализацију електродистрибутивних мрежа, омогућава се клијентима ефикасније управљање, повећава сигурност напајања и значајно унапређује безбедност запослених, смањујући број повреда на раду. 

Марко Ђуковић, директор центра за истраживање и инжењеринг, нагласио је да је успех Research & Engineering Center-a (REC) пример како Србија може постати лидер у дигиталним иновацијама и технолошком развоју. "Основан 2022. године у оквиру Schneider Electric Хуба у Србији, REC је резултат наше визије да Србија постане један од пет глобалних центара, раме уз раме са САД-ом, Индијом, Француском и Хонг Конгом. Данас, овај центар окупља преко 110 талентованих стручњака који раде на развоју девет глобалних производа, укључујући иновативна решења за паметне мреже, електромобилност и управљање енергијом."

Он истиче да је REC данас главни софтверски развојни центар за просумере, а паралелно с тим, развијају се и Home & Distribution софтверска решења која доказују ширину Schneider Electric-а у различитим пословним вертикалама. Пројекти попут Clipsal Cortex-a и Inno2Fleet-а, који обухватају паметну дистрибуцију и флеет менаџмент, отворили су нове могућности за глобалне сарадње. "Тиме смо направили значајан искорак, јер више нисмо само инжењерска подршка – постали смо кључни саветници и партнери у дизајнирању и имплементацији комплексних софтверских система," додаје Ђуковић.

Скоро 40% запослених у Schneider Electric-у у Београду и Новом Саду део су компаније више од једне деценије, што јасно указује на стабилну кадровску политику и поверење које Schneider Electric гради са својим тимом. 

Неда Ланг, ХР директорка Schneider Electric-а, наглашава да се кроз иновације и стратешки приступ стварају услови за професионални развој и напредовање, као и раст броја запослених. „Захваљујући сталној посвећености развоју експертизе и препознавању локалног потенцијала, Schneider Electric у Србији бележи стабилан раст. Током ове године смо запослили 130 нових колега, а за 2025. годину планирамо отварање још 70 нових позиција, са посебним фокусом на инжењере. Наш циљ је да запослени буду ти који учествују у обликовању будућности индустрије и технологије, пружајући тако темељ за даљи раст и развој.“

Ланг такође истиче важност ангажовања запослених кроз иницијативе које промовишу тимски дух и здравље, као што су трке Schneider Electric Business Run, на којима учествује преко 60% запослених. Такође, важан сегмент развоја чини и PowerIT конференција, коју организује Schneider Electric са циљем повезивања ИТ лидера и стручњака, те отварања нових тема од ширег друштвеног значаја.

Schneider Electric већ више од деценије активно доприноси унапређењу образовања младих у Србији кроз сарадњу са техничким факултетима, програме пракси и стипендирања. Кроз Schneider Electric Фондацију Центар за младе таленте, више од 12.000 ученика унапредило је своје вештине у математици и програмирању, док је 735 студената учествовало у програму пракси и стипендирања, а чак 40% њих су сада део Schneider Electric-а. 

Кроз истоимену фондацију компанија активно подржава локалне иницијативе. Један од кључних аспеката овог ангажмана је и подршка пројектима младих, кроз које СЕ улаже у будућност и активно помаже младим лидерима да постану покретачи позитивних промена. Сарадња са ОПЕНС-ом (Омладински центар у Новом Саду) представља један од конкретних примера подршке младима. „Кроз ову сарадњу, Schneider Electric пружа подршку за развој иновативних решења и одрживих пракси, али и помаже у томе да млади препознају значај одрживости и да се укључе у стварање одрживих решења за заједницу“, навела је Мирна Антић, директорка комерцијалних операција.

Додатно, кроз донацију од близу 3 милиона динара, Schneider Electric је помогао опремање лабораторије, Рачунарског центра на Факултету техничких наука у Новом Саду, најмодернијом опремом, чиме су обезбеђени бољи услови за рад и практичну обуку студената. Ова лабораторија користи се свакодневно за обуку најсавременијим софтверима и представља важан корак у унапређењу квалитета образовања. 

Schneider Electric верује да улагања у образовање и развој младих имају дугорочан утицај на друштво и индустрију. На овај начин, компанија пружа младима прилику да развијају вештине које су кључне за стварање стабилне будућности.

Извор:
Промо
Пише:
Пошаљите коментар