ВОЋАРИ СА ЗЕБЊОМ ГЛЕДАЈУ У НЕБО, ОВОГОДИШЊИ РОД МОГАО БИ БИТИ ДЕСЕТКОВАН Штета се не мери само мразом већ и пропуштеном оплодњом
Април, који нас је навикао на пролећне температуре, донео је и непријатно изненађење – снег и мраз.
У Полимској долини, нагли пад температуре са 18 степени на неколико испод нуле забринуо је воћаре, који страхују да би овогодишњи род могао бити озбиљно угрожен.
Априлски снег забелео је воћњаке у Полимској долини. Неповољне временске прилике посебно су погодиле села на већој надморској висини попут Хисарџика, познатог по производњи шљива, јабука, крушака и малина.
Воћари страхују да би овогодишњи род могао бити десеткован.
– Када је добра година, знамо да имамо и по десет тона шљива. Али ове године, снег и мраз су нас баш забринули. Не зна се шта ће остати. Није велик минус био, али стрепимо како ће време бити наредних дана, јер ако мраз потраје, од овогодишњег рода шљива неће бити ништа – каже за агенцију РИНА воћар из Хисарџика Фахрудин Малагић.
Воћарима додатне проблеме ствара и киша, која је у овом крају падала готово десет дана без престанка. Због тога пчеле нису могле да опраше цветове, па се штета не мери само мразом већ и пропуштеном оплодњом.
– Овом мразу претходила је десетодневна киша, па пчеле нису могле да опраше цветове, и то је додатни проблем за нас. Све и да не буде више мраза, уколико не дође сунце, пчеле неће моћи да одраде свој део посла – објашњава Малагић.
Отворени цветови, кажу стручњаци, могу да настрадају већ на температурама испод минус два степена. Због тога постоји оправдан страх да би род ове године могао бити преполовљен.
– У оним деловима где је воће процветало, а углавном се ту ради о раним сортама шљиве и крушке, ниске температуре су јако ризичне. Свака температура у тој фази од минус два и нижа може бити опасна за род воћа – истиче мастер инжењер пољопривреде Милинко Шапоњић.
Стручњаци упозоравају да и најмањи минус може бити погубан за ране сорте воћа, посебно ако су цветови потпуно отворени. Саветују се мере заштите попут задимљавања воћњака и прскања водом, али оне су ефикасне само ако температура не падне испод минус четири степена.
– У случају ниских температура током ноћи и јутарњих часова, задимљавање може помоћи. У воћњацима се пале разни материјали који производе дим и на тај начин се смањује опасност од ниских температура. Међутим, то може имати ефекта само ако температура није нижа од минус четири степена, али ако је мраз већи, онда нема ефекта. Прскање водом такође је једна од мера која при мањим мразевима може спасити воћњаке и заштити цвет – наводи Шапоњић.
За разлику од шљива и јабука, ниске априлске температуре мање су ризичне за малину, која је тек у фази листања. Фахрудин Малагић у свом поседу има 5.000 садница малине и нада се да њу априлски снег није оштетио.
– Малине су у фази листања и још увек нису формирале пупољке, а и отпорније су на мраз, па за сада нема опасности – прича Фахрудин.
Малина се тренутно налази у фенофази листања, када је релативно отпорна на ниске температуре, па стручњаци сматрају да снег и мраз нису направили за сада штету у малињацима.
– Опасно је ако мраз потраје и ако се температура спусти испод минус шест степени – тврди инжењер пољопривреде Милинко Шапоњић.
И док воћари са зебњом гледају у небо, надају се да ће април ипак донети више сунца како би сезона могла да се спаси барем делимично.