СЕТВА ПШЕНИЦЕ ПРЕД ВРАТИМА Цене семена и ђубрива не иду наруку паорима
Оптимални рок сетве пшенице почиње за неколико дана, а ратари ће најзначајнији посао у пољопривреди обавити упркос свим недаћама кроз које пролазе.
Наћи ће снаге за почетак нове економске године, мада и сабирају губитке због суше и афричке климе због којих су имали ниске приносе свих пољопривредних култура и многи нису покрили ни основне трошкове производње.
После кише и наглог захлађења током викенда, преостаје им да сачекају који дан да се оранице просуше и земљиште угреје да би могли да крену у сетву.
И на страту нове сезоне, кажу, имају исти проблем као и лањске године са скупим семеном и вештачким ђубривом и јефтином пшеницом, због чега већина у сетви неће обавити машинску припрему поља како ваља, нити користити вештачко ђубриво и декларисано семе на свим површинама где буду заснивали производњу.
Из „Жита Србије” казали су за Дневник да очекују да ће ове јесени жита бити посејано мање него лане, на око 500.000 хектара.
Ратар из Старе Пазове Влада Вишић изјавио је за Дневник да за килограм семена пшенице треба три килограма меркантилне, а да је килограм вештачког ђубрива од 47 до 86 динара.
- Док је паритет био 1 напрема 2,2 имали смо рачуна да сејемо сертификовано семе, ала више немамо.Скупо је и вештачко ђубриво и са ценом пшенице од 20 и неки динар немамо рачуна да примењујемо агротехнику нити да машински обрађујемо оранице како то посао налаже - рекао је Вишић. Навео је да ће сетву обавити пола-пола, са декларисаним семеном и својим на истој површини као и прошле сетве.
Од 10. до 20. октобра сетва у пуном замаху
Пшеница треба да се сеје од 5. до 25 .октобра - казао је за Дневник проф. др Мирослав Малешевић и навео да је тренутно клима идеална да се обаве предсетвени послови на њивама, јер је после кише земља довољно влажна.
- Са свих њива су скинути усеви, оранице су слободне и лепо време треба искористити да се земља обради машински - навео је проф. др Малешевић, рекавши да очекује да сетва пшенице у пуном обиму буде од 10. до 20. октобра.
По његовим речима, тренутно је земљиште довољно влажно да се обаве машинске припреме ораница.
Пољопровредник из Перлеза у Банату Воја Малбаша сејаће жито на приближно истој површини као и лане, али пре 15. октобра неће кретати у посао. До тада очекују да још буде падавина.
- Сејаћу жито, али тако да што мање имам трошка у погледу агртехнике и машинске обраде ораница. Цена пшенице је већ три године изузетно ниска и не покрива трошкове производње и немам рачуна да је сејем када зарада не постоји. Али пошто од пољопривреде живим, посејаћу пшенице, али семе нећу куповати, већ имам своје спремљено за сетву - казао је Малбаша.
Један од ретких пољопривредника Предраг Зарић из Бачког Градишта у Бачкој сејаће пшеницу са декларисаним семеном. Каже да ће рескирати пошто је државаобећала да ће до краја године исплатити 17.000 динара по хектару за сертификовано семе. Он је већ обавио машинску припрему њиве, али неће журити са сетвом. - Пре 15. окобра па ни 20. нећу сејати пшеницу, да се не би избокорила до зиме - казао је Зарић и додао да се задужио за вештачко ђубриво које треба да плати после жетве.
З. Делић