Пашњаци у проблемима
„ РАТ“ СТОЧАРА И РАТАРА У ВОЈВОДИНИ Сточари траже да се зауставити узурпацијa земљишта ПАШЊАКЕ КОРИСТЕ и они који немају ни једно једино грло
Пашњаци су поодавно главна тема међу ратарима и сточарима. Први желе да на овим површинама сеју, а други да напасају своју стоку.
У неким местима је и прави рат – ко ће први доћи да узоре или да превари државу како му пашњаци користе за стоку, а нема ни грло стоке.
Зато је Удружење „Агропрофит”, које се годинама бави промоцијом пашњака и говедарства, упутило предлог Министарсву пољопривреде, шумарства и водопривреде да се одмах суспендује издавање пашњака газдинствима који немају стоку и да укину наплату.
У „Агропрофиту”, који окупља производну групу одгајивача товних раса, тврде да држава остварује мали приход од закупа и да сточари имају већу штету што не користе ту пашу од тог износа.
- У издавању пашњака ратарима и по узурпацији највише случајева је у општинама Чока, Кикинда, Нови Бечеј, граду Зрењанину, али и у јужном Банату - указуује аграрни аналитичар Чедомир Кецо. - Има и подзакупа, што тврде сточари из Новог Милошева. Међу селима која имају узурпиране или недозвољено обрађене пашњаке су Остојићево, Врбица, Црна Бара, Сајан, Ново Милошево, Иђош, Падеј, Меленци, Мужља, Добрица... И у другим крајевима Војводине преоравају се пашњаци и ту предњаче општине Ковин, Бела Црква, Алибунар. Недавно је у Дупљаји, општина Бела Црква, локална власт раскинула уговор са удружењем сточара из села, да би пашњак издала закупцу из околине Суботице за овце које никада тамо нису стигле.
У северном Банату пријаве тачне
Министарство пољопривреде, шумарста и водопривреде , наводи Кецо, позвало је удружења и газдиства да слободно пријаве узурпацију пашњака и да при томе не морају да наводе своју адресу. - Прве интервенције инспекције у Северном Банату су показале да су све пријаве тачне, али да нема довољно инспектора да би отворили процедуру за прекршиоце. Али без обзира на то што је инспектора мало, ратари без разлике у чијем власништву је преорани и засејани пашњак неће бити поштеђени од казни, јер из инцпекције поручију, да вегетација засејаних пашњака дуго траје и да ће поред свих тешкоћа завршити свој посао.
Сточари у наведеним селима су очајни, наводи Кецо, и питају се шта ће бити са њима када држава не може да спречи и сачува своју имовину и да их помогне.
Кецо указује и на друге примере да док дражава подстиче субенцијама сточаре за куповину нових грла и изградњу објеката општине и градови ограничавају право пречег закупа фармерима по важећим прописима.
- Газдинства, због губљења тих ораница, неретко продају стоку - наглашава Кецо. - Сточаре су обрадовале и цене и најављене нове мере у сточарству, на које чекају, али баш у Министарству пољопривреде и не журе. Они очекују од државе да рачисти са онима који не раде добро и то од општине до министарстава. Ако се то догоди и поједине службе крену у анализу односа према пољопривредницима у сектору издавања државних површина „летеће перје” - предочио је аграрни аналитичар Чедомир Кецо.
З. Делић