Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КАКО ДО СТАТУСА ЕНЕРГЕТСКИ ЗАШТИЋЕНОГ КУПЦА Део струје, гаса и грејање социјално угрожени ће добијати бесплатно; Ово су услови за остваривање тог права

05.10.2024. 10:38 10:53
Пише:
1
Фото: Дневник

За социјално угрожене грађане који имају статус енергетски заштићеног купца или желе да остваре то право, од почетка овог месеца важе нови износи оствареног укупног месечног прихода домаћинства који је услов за стицање тог статуса, а чиме остварују право на бесплатне количине струје, гаса...

Наиме, од 1. октобра на снази је нови правилник по којем статус енергетски угроженог купца остварују домаћинства с једним чланом која имају приход до 24.211,23 динара, док је граница прихода за домаћинства с два члана 38.373,38 динара. За домаћинства с три члана граница прихода не сме бити већа од 52.535,53 динара, домаћинства с четири члана од 66.697,68 динара, а максимални месечни приходи за пет чланова који обезбеђује статус енергетски заштићеног купца је 80.859,83 динара. За домаћинства са шест чланова приход не сме прећи 95.021,98 динара, а за домаћинства са више од шест чланова за сваког додатног члана додаје се 14.162,15 динара. Нови износ оствареног укупног месечног прихода домаћинства усклађен је с индексом потрошачких цена у претходних шест месеци, на основу података Републичког завода за статистику. 

Статус енергетски угроженог купца стиче се и на основу здравственог стања ако члан домаћинства користи медицинске апарате или уређаје неопходне за одржавање здравља, а коме би обуставом струје могао бити угрожен живот или здравље. Домаћинство чији су чланови остварили право на новчану социјалну помоћ, увећану новчану социјалну помоћ, дечји додатак или увећани додатак за помоћ и негу другог лица стиче статус енергетски угроженог купца по основу акта надлежног органа о стеченом праву. 

1
Фото: Дневник

Осим укупног месечног прихода домаћинства и броја чланова, за стицање статуса енергетски угроженог купца битно је и имовно стање, које подразумева да домаћинство не поседује другу стамбену јединицу осим те у којој живи. Граница за једночлано домаћинство је 40 квадратних метара стамбене површине, двочлано до 58, трочлано до 66 квадрата, четворочлано до 74, петочлано до 87, а за домаћинства са шест или више чланова до 96 квадрата. Сеоска домаћинства која имају у својини једну стамбену јединицу стичу статус енергетски угроженог купца без обзира на површину те стамбене јединице.

Стицање статуса у локалним самоуправама

Процедура у вези са стицањем статуса енергетски угроженог купца спроводи се у локалним самоуправама и оне су дужне да у року од месец дана одговоре на захтев. За непоштовање закона предвиђене су новчане казне, односно од 80.000 до 150.000 динара је казна за прекршај за одговорно лице у органу јединице локалне самоуправе ако решење о стицању статуса енергетски угроженог купца изда супротно одредбама правилника. Уколико правила прекрши и ималац статуса енергетски угроженог купца, казна је од 5.000 до 10.000 динара.

Уредбом о енергетски угроженом купцу једночлано домаћинство има право на умањење трошкова за струју до 120 киловат-часова месечно током целе године, за двочлано и трочлано домаћинство граница је 160, за четворочлано и петочлано 200, а за шесточлано и веће домаћинство 250 киловат-часова месечно. Када је реч о гасу, домаћинства с једним чланом добијају умањење за јануар, фебруар, март, октобар, новембар и децембар за 359 киловатчасова месечно, с два и три члана - 462, с четири и пет чланова - 616, а са шест и више чланова за 770 киловатчасова месечно. За испоручену топлотну енергију једнoчланом домаћинству месечни рачун умањењује се за 60 процената, за двочлано и трочлано домаћинство 50, за четворочлано и петочлано домаћинство 45 и за шесточлано и веће домаћинство 40 процената месечног рачуна.  

Д. Млађеновић

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар