СВЕЧАНО ОБЕЛЕЖЕН ДАН ЕЛЕКТРОПРИВРЕДЕ СРБИЈЕ Нови блок успешно тестиран, ускоро преузимање
Нови блок Б3 у термоелектрани „Костолац Б“ успешно је 6. октобра прошао тестове, настављамо гаранцијска испитивања и ускоро очекујемо преузимање блока – рекао је Душан Живковић, генерални директор „Електропривреде Србије“, на свечаности поводом обележавања 6. октобра Дана ЕПС-а. Тог дана 1893. године пуштена је у рад прва српска електрана на Дорћолу.
Први човек ЕПС је нагласио значај пројекта изградње реверзибилне ХЕ „Бистрица” која ће бити сигурност у даљем развоју обновљивих извора енергије.
- Развијамо соларне електране од 1 гигават са стратешким партнером и радимо на унапређењу производње у постојећим капацитетима како бисмо обезбедили енергетску сигурност и стабилност система - навео је Живковић. - Завршена је ревитализација хидроелектрана, а очекујeмо да и комплетна ревитализација РХЕ „Бајина Башта“ буде завршена идуће године. Обезбедићемо да 80 одсто наших хидро капацитета у наредних 30 до 35 година безбедно и сигурно ради и снабдева грађане Србије електричном енергијом. Паралелно, ревитализацијама термоелектрана у наредне две године, обезбедићемо да 75 одсто наших термо капацитета буде у могућности да производи електричну енергију у наредних 10 до 15 година, до нових ревитализација.
Раде Мрдак, посебни саветник министарке рударства и енергетике, нагласио је да је обележавање 131 године ЕПС-а прилика за осврт на дугу и богату традицију. – „Електропривреда Србије“, која под тим именом постоји последњих 35 година, баштини све оно што се дешавало у српској енергетици кроз протекли век и више од тога. Тај пут био је испуњен различитим изазовима и трансформацијама у складу са политичким, економским и историјским околностима. Данас се можемо поносно осврнути на све што је српска енергетика прошла и постигла. Било је то време развоја, иновација и круцијалних тренутака за нашу привреду и друштво – рекао је Мрдак.
У име запослених обратили су се Јелица Пешић, млада инжењерка машинства запослена у ХЕ „Бистрица“ и Милош Сузић, инжењер рударства у „ТЕ-КО Кос
толац“.
- ЕПС ради на повећању капацитета који користе ОИЕ, a пројекти у „Лимским хидроелектранама“ умногоме ће допринети развоју моје инжењерске каријере - рекла је Јелица Пешић. – Верујем да ћу много научити на актуелним пројектима који ће унапредити електроенергетски систем Србије, утицати на повећање производње зелене енергије и омогућити младим кадровима да се усаврше.
Милош Сузић је објаснио да рад на површинском копу није лак, али да се рудари труде и успешно превазилазе све препреке како би очували и унапредили заоставштину која се преноси генерацијама. Он је рекао да цео свет тежи зеленој енергији и да рудари знају да је неопходно усавршавање у производњи угља и јаловине са што мање утицаја на људе и животну средину.
Највише признање ЕПС, повеље са плакетом „Ђорђе Станојевић“, додељене су Глиши Класнићу, електроинжењеру који је свој радни век посветио ЕПС-у, доприносећи развоју бројних пројеката у термо сектору, укључујући сложене пројекте рехабилитације и модернизације термоелектрана „Никола Тесла“, и електроинжењеру Оливери Гуџулић, која је током целе своје каријере била велика подршка ЕПС-у, посебно током више од две деценије рада у Министарству рударства и енергетике. Посебна захвалница уручена је Драгани Јауковић за дугогодишњи професионалан и предан рад у ЕПС.