ШТА НАМ СПРЕМА ТРЖИШТЕ РАДА ЗА 2025. ГОДИНУ Завршетак послова на даљину, а и ово би требало да знате!
Тржиште рада у 2025. биће једно од најдинамичнијих у последње време. Како смо ушли у нову годину, важно је разумети кључне трендове који ће дефинисати запошљавање у блиској будућности.
Иако нека од ових предвиђања можда неће бити пријатна, боље је бити спреман него изненађен.
Хајде да погледамо шта треба да знате како бисте остали корак испред и позиционирали се за успех у вашој идеалној улози.
Крај рада на даљину као стандардна погодност
Све више компанија одустаје од рада на даљину као уобичајене погодности. Иако ће неке фирме наставити да нуде такве позиције, општи тренд се враћа ка раду из канцеларије и хибридним моделима.
Ако тренутно радите од куће и уживате у томе, сада је право време да задржите ту позицију, посебно ако немате планова за промену радног окружења.
Урадите све што можете да докажете своју вредност док радите на даљину. Успоставите јаку рутину, постижите мерљиве резултате и одржавајте отворену комуникацију са својим менаџерима.
С друге стране, ако тражите посао на даљину, будите спремни на већу конкуренцију. Флексибилност ће бити кључна па размислите о хибридним позицијама које захтевају повремени долазак у канцеларију.
Ако се пријављујете за такве улоге, обавезно нагласите своју способност да будете једнако продуктивни и у канцеларији и на даљину.
Тржиште рада бележи и пад значаја пропратних писама
Традиционално пропратно писмо брзо постаје ствар прошлости. Чак 58% испитаних професионалаца сматра да су пропратна писма сувишна.
Због тога се регрутери све више фокусирају на конкретне доказе о вашим вештинама – попут портфолија, студија случаја или примера претходног рада.
Ова промена је посебно изражена у индустријама где резултати говоре више од речи, као што су технологија и дизајн.
Савет
Заборавите на пропратно писмо и усмерите енергију на израду изванредног портфолија или личног сајта који приказује ваш најбољи рад.
Прилагодите га позицији за коју се пријављујете када је у питању тржиште рада и побрините се да буде лако прегледан.
Фокусирајте се на искуство. Покажите шта сте постигли у претходним улогама и какав сте утицај имали. Будите спремни да током интервјуа изнесете конкретне примере – нека ваш рад говори уместо вас.
Искуство ће надмашити формално образовање
Иако је формално образовање и даље важно, искуство постаје кључни фактор разликовања. Посебно у областима с брзим развојем попут вештачке интелигенције, машинског учења и развоја софтвера.
Компаније све више траже практично искуство – било кроз претходни рад у индустрији, реализоване пројекте или релевантне обуке.
За многе позиције диплома више није неопходна ако кандидат има значајно искуство. Чак четири од пет послодаваца сада више цени практично искуство него традиционалну диплому.
Дакле, ако размишљате о каријери у области попут вештачке интелигенције, фокусирајте се на развој вештина и инвестирајте у онлајн курсеве, радионице или сертификате како бисте стекли стручност.
Портфолио пројеката увек ће имати већу тежину од саме дипломе. Такође, потражите праксе, фриленс послове или волонтерске прилике које ће вам помоћи да стекнете практично искуство. Чак и лични пројекти могу значајно побољшати ваш ЦВ.
И не заборавите да прикажете своје резултате. Послодавци желе да знају како ваше искуство доводи до конкретних резултата. Уверите се да ваш ЦВ и портфолио наглашавају како сте решавали проблеме и доприносили успеху претходних послодаваца.
Препоруке постају кључне
Стара изрека „кога познајеш“ је релевантнија него икада. Како компаније настављају да поједностављују процесе запошљавања, препоруке унутар компаније и унапређења постају све важнији.
Све више фирми се ослања на постојеће таленте за нове позиције, уместо да траже спољне кандидате. Дакле, ако планирате да напредујете у својој тренутној компанији или направите латерални прелаз, ваша унутрашња мрежа ће бити кључна.
Почните да се повезујете са колегама из различитих одељења. Помоћ, дељење идеја и показивање спремности на сарадњу могу отворити врата приликама у компанији. Такође, не бојте се да тражите препоруке.
Када се пријављујете за спољне компаније, слободно се обратите људима из своје мреже за препоруке. Људи су склонији да вас препоруче ако вас познају и могу да говоре о вашем радном етосу и вештинама.
Препоруке на Линкдину такође добијају на значају, па се постарајте да ваш профил буде ажуриран и усклађен са вашим циљевима. Изградите везе и ангажујте се с људима који раде у компанијама које вас занимају.
Мање отпуштања, могућа замрзавања запошљавања
Вероватно ћемо видети мање масовних отпуштања у 2025. години, али замрзавања запошљавања могла би постати чешћа током економских неизвесности.
Компаније могу одложити запошљавање нових запослених или попуњавање отворених позиција, посебно ако се суочавају са смањењем буџета или несигурностима на тржишту. Важно је бити спреман на ову промену, јер може утицати на вашу потрагу за послом и каријерну путању.
Ако дође до замрзавања запошљавања, тражите прилике за унапређење својих вештина или преусмеравање у друге индустрије или улоге.
Размислите о фриленс или раду на уговор како бисте попунили празнину. И запамтите, чак и током замрзавања запошљавања, компанијама и даље недостају таленти.
Наставите да се пријављујете, али будите стрпљиви и спремни на дужи процес запошљавања. Искористите ово време за умрежавање и останите видљиви регрутерима и менаџерима запошљавања.
Такође, можете искористити било које слободно време да стекнете нове вештине или сертификате који би вас учинили конкурентнијим када запошљавање поново почне.
Што сте боље припремљени, то ћете бити у бољој позицији када се појаве прилике.
Закључак
Тржиште рада 2025. биће брзо и пуно промена. Уместо да се осећате анксиозно због онога што долази, преузмите контролу над својом каријером тако што ћете остати информисани и прилагодљиви.
Било да се ради о усавршавању вештина, изградњи мреже или прихватању нових трендова, кључ за постизање ваше идеалне позиције је позиционирати се као најбољи кандидат за данашње тржиште. Зато, делујте одмах и учините то значајним.
Шо Деван, сарадник Forbes