ОМИЉЕНИ БРЕНД СРПКИЊА ЗАТВАРА СВЕ ПРОДАВНИЦЕ Крај за немачки ланац ЗАВРШЕН СУДСКИ ПРОЦЕС ПОСЛЕ 2 ГОДИНЕ
Пред Привредним судом у Београду окончан је двогодишњи поступак стечаја над компанијом Ордисер, домаћом фирмом у власништву некада популарног немачког ланца за продају одеће Orsay.
Стечајном управнику је решењем судије одобрена резервација 31,4 милиона динара за намирење поверилаца, док ће по правоснажности Ордисер бити избрисан из регистра Агенције за привредне регистра, као и из регистара Пореске управе и Републичког завода за статистику.
У исто време, наложено је да следећи корак буде формирање Стечајне масе Ордисер, коју чине средства резервисана по основу оспорених потраживања, као и имовина коју стечајни управник пронађе у поступку према стечајној маси.
Ордисер је у стечај, иначе, отишао на захтев немачке мајке-фирме Orsay, и то због „постојања трајније неспособности плаћања“, 6. јуна 2022. године. До тада је било јасно да се немачка компанија суочава са истим проблемом широм Европе, што је на крају довело до затварања 130 радњи до краја јуна 2022. и губитка 1.200 радних места.
Orsay GMBH је у саопштењу објаснио да су се на стечај одлучили пошто се прогноза ликвидности погоршала у марту 2022. године.
– Рат против Украјине додатно је смањио склоност потрошње међу немачким потрошачима. Пандемија је већ имала велики утицај на пословање. Поред тога, проблеми са ланцима снабдевања због ковид политике у Кини представљају велики проблем – указао је тада познати бренд чија је одећа била популарна и у Србији, где је пословао од 2013. године.
Према подацима бонитетне куће Компани вол (Company Wall), Ордисер или „српски Orsay“ је 2021. годину завршио са 61 запосленим и приходима већим од 5,6 милиона евра, али је коначни резултат пословања у години пре отварања стечаја ипак био у црвеном – и то за 456.500 евра, пише портал Бизнис.
Оно на шта указују подаци Компани вола јесте и да су рачуни Ордисера били у блокади још од 2020. године, а то је констатовао и Привредни суд у Београду када је две године касније отворио стечај над том компанијом, пише Бизпортал.рс.
Према финансијским извештајима, српска фирма Orsay није имала дугорочних обавеза, док је краткорочне обавезе са 1,17 милиона евра у 2021. години свела на испод 250.000 евра на крају 2023. године.
Током ове године, када је стечајни поступак ушао у завршницу, организоване су и три продаје имовине која је остала иза Orsaya, укључујући опрему за радње, лутке, касе и столове за гардеробу, али није било заинтересованих купаца.
У Србији је Orsay имао 13 продавница, углавном у познатим тржним центрима.