clear sky
18°C
20.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0199
usd
107.9121
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОДЈЕЦИ ПОСЕТЕ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЈАПАНСКИХ КОМПАНИЈА НОВОМ САДУ И инвестиционо окружење и квалитетни инжењери

20.10.2024. 10:10 10:24
Пише:
Проф. др Борис Думнић, декан Факултета техничких наука
Фото: Дневник

Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, Научно-технолошки парк Нови Сад и Истраживачко–развојни институт за вештачку интелигенцију Србије, у сарадњи са Јапанском организација за спољну трговину, уприличили су пословну мисију у којој је делегација релевантних представника више од 70 јапанских компанија из различитих привредних области, од информационих технологија до грађевинарства и финансија, посетила Нови Сад.

Била је то прилика за упознавање гостију са овдашњим инвестиционим окружењем и његовим могућностима , али и конкретним пројектима који се развијају на Институту за вештачку интелигенцију и у стартап компанијама које делују у оквиру НТП НС.

– Велико интересовање представници јапанских компанија показали су за образовни и истраживачки потенцијал у Републици Србији, као и за могућности улагања и повезивања с нашом привредом – сумирао је утиске проф. др Борис Думнић, декан Факултета техничких наука. – Током презентација у НТП-у препознате су и конкретне могућности за сарадњу па и инвестициону подршку појединим презентованим пројектима, али рекао бих ипак да су највеће интересовање јапански привредници ипак за наш инжењерски кадар. И чини ми се да њега негде препознају као највећу компаративну предност Србије и да у томе виде потенцијал за развој њиховог бизниса на овом простору. Уосталом, све компаније, које овде долазе из разних делова света, суштински препознају управо квалитет наших инжењера, њихову креативност, иновативност и способност да понуде решења која су конкурентна на светском тржишту.

Иако је српска стартап заједница пре свега оријентисана ка ИКТ пољу, професор Дунић указује да више није фокус потенцијалних инвеститорасамо на класичном софтверу, већ интересовање расте пре свега за комплетна, заокружена решења, који подразумева и програмску подршку, али и хардверски концепт. У том светлу је, рецимо, индикативно била заинтересованост јапанских привредника за старпат, који делује у новосадском НТП-у, а развио је систем који у реалном времену детектује закоровљеност усева и директно контролише прскалице, појачавајући или смањујући количину хербицида, чиме се с једне стране остварује велика уштеда, повећава ефикасност третмана, а са друге смањује загађење земљишта и генерално животне средине. 

ФТН
Фото: Дневник

– Посвећеност Јапана изврсности у инжењерингу, технологији и пословању је глобално призната, а ми као ФТН имамо привилегију да сарађујемо са лидерима у овим областима. Наша плодна сарадња започела је 2021. године када су Факултет и компанија Нидек потписали Уговор о дугорочној пословно-техничкој сарадњи, а веома смо поносни на уговоре са компанијама Mitsubishi Electric Europe, Toyo Tires као и Кјото Универзитетом напредних наука – подсећа проф. Думнић. –  С обзиром на то да две основне делатности факултета, образовање и истраживање, морају бити практичне, неопходно је подстицати даљу интеграцију научноистраживачког рада са пословним сектором, неговати сарадњу и дијалог са индустријом. 

На том фону посебно важан може бити предстојећи Други Форум индустрије и академије – ФТН ФОРУМ2, који ће 14. новембра ове године у НТП НС окупити најутицајније представнике компанија, академске заједнице, државних органа, друштвених заједница, медија и невладиног сектора. Ове године, акценат форума је на „Паметним решењима за друштво“ сагледаним кроз јединствену јапанску стратегију будућности (kaizen), која има оргоман потенцијал да значајно унапреди начин на који људи живе, раде и међусобно комуницирају. 

Подсетимо, kaizen је јапанска пословна филозофија која подстиче континуирано побољшање које укључује запослене на свим нивоима. Уосталом, и сама реч kaizen често се преводи као “промена на боље”. Тек, у питању је концепт који обухвата широк спектар идеја, али пре свега подразумева ефикасније радно окружење стварањем тимске атмосфере, побољшањем процеса и процедура... Суштина је заправо у томе да је каизен процес усмерен ка томе да мале промене сада могу имати огроман утицај у будућност. Илустрације ради, произвађач аутомобила Тојота потпуно на тим темељима базира своју пословну филозофију, охрабрујући и оснажујући све запослене да идентификују области потенцијалног побољшања производње и стврарања одрживих решења.

– Примена kaizen пословне филозофије може само да  значи људима који раде у и са компанијама која долазе из тог дела света, али генерално и свима нама.. Јер то није само концепт пословања, него практично целокупан екосистем, који подразумева од уређења и одржавања пословног процеса до етичности. У том контексту је и мисија предстојећег Форума усмерена ка стварању друштва где се најсавременије технологије користе за добробит свих грађана и промовише одрживи развој. 

Конкретно, фокус друге едиције Форума  биће како технолошка решења која омогућавају здравственој заштити даљинско праћење пацијената, прецизније дијагнозе, персонализоване терапије, али ту су и паметни градови, дигитална трансформација индустрије... 

– Свакако је суштина у томе да академија и индустрија морају и треба да буду свакодневно у контакту, јер је то једини начин да имамо квалитетна истраживања.  Бићу слободан да кажем како постоје и оне теме где ми истраживачи прво измислимо проблем па се онда бавимо трагањем за решењима. То дугорочно не може да обезбеди добар резултат. Добре резултате даје решавање проблема и изазова који постоје у индустрији, а заједно их решавају индустрија и академија. 

Мирослав Стајић

Извор:
Дневник.рс / М. Стајић
Аутор:
Пошаљите коментар